Ján Valach, výnimočný hudobný tvorca žijúci v Belgicku, v dokumente Dušana Tótha v utorok 5. júla na STV 2

Pozvanie pred sviatočné televízne obrazovky RTVS nám na Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí, najmä však všetkým divákom – krajanom zdržiavajúcim sa v letnom čase na Slovensku, ako aj priaznivcom krajanskej tematiky, poslali z kanadského Toronta manželia Valéria a Dušan Tóthovci. Obaja sú roky známi svojou slovesnou, a divadelnou, v ostatných rokoch najmä vďaka evanjelickému reverendovi Dušanovi Tóthovi aj filmovo-dokumentárnou tvorbou. Najnovšie uvedú vďaka STV 2 rovno v sviatočný Pamätný deň zahraničných Slovákov 5. júla od 13.20 h premiéru dokumentu o ďalšom vzácnom Slovákovi, ktorý žne úspechy vďaka svojmu hudobnému skladateľskému, dirigentskému, interpretačnému i pedagogickému kumštu za hranicami jeho bývalej vlasti, Slovenska – Jánovi Valachovi.

Na tomto mieste si dovolím citovať mail, ktorý Valéria a Dušan Tóthovci poslali na náš úrad, aby takto aj mnohým ďalším záujemcom o tvorbu a životné osudy jedinečného Slováka, ktorý sa vo svojej novej vlasti – v Belgicku dočkal uznania a významných ocenení, priblížili Jána Valacha.

"S radosťou vás chceme informovať, že Slovenská televízia bude vysielať náš ďalší film, ktorý sme natočili za podpory Úradu Slovákov žijúcich v zahraničí. Ak vám to čas dovolí a budete mať záujem, môžete si ho pozrieť.  V sérii Portrétov úspešných Slovákov žijúcich vo svete, “Portrét Jána Valacha” budú vysielať na STV2 v utorok, 5. júla 2016 o 13:20 hodine," píšu Tóthovci z Toronta a, prirodzene, približujú hrdinu tohto dokumentu.

"Ján Valach právom patrí do galérie významných Slovákov v zahraničí.  Jeho Portrét je výpoveďou o vynikajúcom umelcovi, dirigentovi, organistovi, pedagógovi a hudobnom skladateľovi, ktorý žije v belgických Antverpách viac ako polovicu storočia. Pritom však zostal verný svojmu rodu. Slovenský kultúrny život dlhé roky ignoroval jeho činnosť v zahraničí a z politických dôvodov nedoceňoval jeho záslužnú prácu.  Ján Valach svojou vytrvalosťou, húževnatosťou a láskou k hudbe zasvätil svoj všestranný talent šíreniu umeleckých hodnôt doma i vo svete a predstavil svetu bohatstvo slovenskej hudobnej tvorby."

Profesor Ján Valach sa narodil 22. septembra 1925 v Hnúšti. Gymnázium a hudobnú školu navštevoval v neďalekom Tisovci.  Po maturite v roku 1944 šiel študovať medicínu do Bratislavy. Súčasne študoval aj organ a dirigovanie na konzervatóriu.  V roku 1947 bol prijatý na Akadémiu Múzických umení v Prahe. Po vojenskej službe v roku 1954 nastúpil do Bratislavskej opery.  Bol dirigentom Speváckeho zboru slovenských učiteľov a externým pedagógom na VŠMU v Bratislave.  Od roku 1962 bol umeleckým šéfom a dirigentom opery Divadla J.G. Tajovského v Banskej Bystrici.  Tu uviedol viacero diel, najvýznamnejšia z ktorých bola Krútňava od Eugena Suchoňa. V roku 1967 dostal menovanie ako sólista organovej hry v Symfonickom orchestri v Kahire a stal sa profesorom na novootvorenom konzervatóriu.  V tom istom roku dostal pozvanie od riaditeľa Kráľovskej flámskej opery v Antverpách.  Belgicko sa stalo jeho  trvalým domovom.

Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky mu v roku 2005 udelilo Zlatú medailu za celoživotnú činnosť a propagáciu slovenskej kultúry.  Vlani mu Belgická kráľovná udelila najvyššie vyznamenanie za povznesenie hudobnej kultúry v Belgicku.  Tohto roku mu Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici udelila čestný doktorát.

 

So srdečným pozdravom,

Valéria a Dušan Tóth

 

Na titulnej fotografii:

Ján Valach.

 

Na snímkach vo fotogalérii:

Ján Valach s čestným doktorátom UMB v Banskej Bystrici a so štátnym vyznamenaním z rúk prezidenta SR Andreja Kisku.

Manželia Valéria a Dušan Tóthovci, hrdí a tvoriví Slováci z kanadského Toronta. Dušan Tóth – tvorca zaujímavých TV-dokumentov o úspešných Slovákoch v zahraničí.