Ján Varšo pozdravil VZ Matice slovenskej, Mariána Gešpera zvolili v Liptovskom Mikuláši za nového predsedu našej národnej inštitúcie

Novým predsedom Matice slovenskej (MS) sa stal advokát a jej bývalý druhý podpredseda Marián Gešper. Ten po siedmich rokoch vystriedal doterajšieho šéfa Matice Mariána Tkáča. V piatok 10. novembra 2017 o tom rozhodlo 398 delegátov Valného zhromaždenia MS v Liptovskom Mikuláši. Na rokovaní VZ MS sa zúčastnil ako hosť Ján Varšo, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorý je tradičným partnerom Matice slovenskej v oblasti výskumu histórie a prítomnosti krajanských komunít vo svete a prezentácie Slovákov žijúcich v zahraničí aj z pohľadu ich prínosu pre zachovanie slovenského kultúrneho a duchovného dedičstva, ako aj zveľaďovanie národných kultúrnych cenností a slovenskosti vo všetkých jej prejavoch v súčasnosti.

Podľa informácií TASR, v tajných voľbách odovzdalo Mariánovi Gešperovi svoj hlas 258 delegátov valného zhromaždenia, čo predstavuje 67,01 percenta oprávnených voličov. M. Gešper (nar. v roku 1980) sa tak stal historicky najmladším predsedom Matice slovenskej. Jeho protikandidát, spisovateľ Roman Michelko, získal 127 hlasov. Vo voľbách šéfa Matice odovzdali delegáti 385 platných hlasovacích lístkov. Okrem predsedu si Matičiari zvolili aj 38 členov Výboru MS. Za predsedu Dozorného výboru bol opätovne zvolený Štefan Martinkovič, ktorý získal celkovo 262 hlasov. Spolu s ním bolo vybraných aj ďalších päť členov DV MS, ktorými sú Ján Bucela, Jaroslav Chovanec, Milan Stromko, Mária Murdzíková a Milan Jandroň.

M. Gešper: Mojou ambíciou je podporiť

členskú základňu umeleckých kolektívov

Novozvolený predseda Matice slovenskej Marián Gešper chce okamžite odstrániť byrokratické prekážky na podporu členskej základne umeleckých kolektívov a folklórnych súborov. Tí podľa jeho slov nepracujú iba pre kultúru, ale venujú sa aj kompletnej umeleckej činnosti v prospech národnej idey. "Prenášajú náš národný odkaz na budúce generácie, čo je podľa mňa veľmi dôležité," povedal podľa TASR M. Gešper s tým, že všetky udalosti, ktoré sa valia na Slovensko, ovplyvňujú aj Maticu. "Myslím si, že urobila kus dobrej roboty, ale sú málo propagované podujatia, ktoré robí ústredie alebo miestne odbory v prospech ľudí," doplnil nový šéf Matice. Tvrdí, že Matica má však na mnohých miestach silné postavenie. "Kultúra je tam postavená predovšetkým na mnohých miestnych odboroch."  M. Gešper je najmladším šéfom MS v jej histórii. O svojej kandidatúre hovoril ako o kandidatúre mladej a strednej generácie. "Dá sa povedať, že sa náš zámer podaril. Výbor MS je teraz v drvivej väčšine zložený z členov Mládežníckeho odboru a strednej generácie. Sú tam však aj staršie osobnosti, ktoré nás poučia o matičnej kontinuite," zhrnul. Doterajšie pôsobenie MS zhodnotil pozitívne. S jej doterajším predsedom sú podľa jeho slov dobrí priatelia. M. Gešper však nie vždy súhlasil so všetkými rozhodnutiami Matice týkajúcimi sa vnútorných pracovných vecí. "Napríklad s tým, akým štýlom by sme mali Maticu riadiť, a podobne," uzavrel.

ZDROJ: TASR

 

Na titulnej fotografii:

Nový predseda Matice slovenskej Marián Gešper vo svojich 37 rokoch je historicky najmladším predsedom našej národnej inštitúcie.

Foto: TASR / Milan Kapusta