Jánošíkov dukát sa zaligoce vo víre tanca, hudby, veselia a írečitých tradícií predkov na Valašsku

V sugestívnych priestoroch Valašského múzea v prírode v Rožnově pod Radhoštěm sa v rytme hudby, spevu a tanca odvinie počas troch festivalových dní 4.-6. augusta 2017 pestrosť, objavnosť, emotívnosť a nadčasovosť 19. Medzinárodného festivalu slovenského folklóru  JÁNOŠÍKOV DUKÁT. Organizátori – Obec Slovákov v Českej republike, Folklórny spolok PÚČIK Brno, Jánošíkov dukát z. s., Brno, Svetové združenie Slovákov v zahraničí a Valašské muzeum v přirodě v Rožnově pod Radhoštěm úprimne pozývajú na prehliadku folklórnych súborov, nad ktorou prevzali záštitu hajtman Zlínskeho kraja Jiří Čunek, poslanec PS PČR Andrej Babiš a Ján Varšo, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

Jánošíkov dukát 2017 – to nebude iba prehliadka folklórnych súborov – spomedzi dvadsiatky súborov, venujúcich sa javiskovému spracovaniu slovenských ľudových tancov, piesní a melódií, bude najviac z Českej republiky, s radosťou sa očakávajú aj vystúpenia hosťujúcich súborov zo Slovenska, ako aj krajanských súborov z chorvátskeho Markovca Našického (SKUS Fraňo Strapač), maďarskej Jače (FSk Zornica) a srbského Nového Sadu (FS Jánošík) – ale aj množstvo atraktívnych zážitkových programov a netradičných súťaží potvrdzujúcich ducha kultúrneho dedičstva predkov, fortieľu remesiel a tvorivého  ba aj veselého prístupu k životu.

Na významnom podujatí prezentujúcom ľudovú kultúru, folkloristiku a nadčasové kultúrno-duchovné dedičstvo Slovákov v Českej republike sa od piatku do nedele zúčastní v Rožnově pod Radhoštěm aj Peter Prochácka, podpredseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

Obohatením festivalu bude jarmok ľudových remesiel, ktorý poskytne skvelé možnosti na vlastné oči sa presvedčiť, ako pracujú ozajstní majstri ľudového remesla. Určite mnohých návštevníkov zaujme škola slovenských ľudových tancov, ako aj škola hry na pastierskych hudobných nástrojoch. Atraktívnosť do programu troch dní vnesú aj v poradí už 17. majstrovstvá Valašského kráľovstva v mútení masla.V programe nazvanom „Od buka do buka“ si zmerajú svoje sily i šikovnosť menovci legendárneho zbojníka a ľudového hrdinu, opradeného povesťami – Jura Jánošíka – Jánošíkovia z Čiech, Moravy, Slovenska, ale aj z ostatného sveta. Nuž a nepochybne vnesie do bezprostrednej atmosféry svoj šarm i poučenie program, ktorý predstaví jedinečnosť mužských a ženských tancov v slovenských regiónoch.

 

PODROBNE O PROGRAME:

http://www.janosikovdukat.cz/tema/tema.phtml?id=10922