Jubilejná slávnosť slovenského folklóru v Čerpotoku

Demokratický Zväz Slovákov a Čechov v Rumunsku – Bihorská oblasť, miestna organizácia v Čerpotoku a osobne aj poslanec rumunského parlamentu za národnostné menšiny a predseda DZSČR – Adrian-Miroslav Merka, si dovoľujú pozvať počas víkendu 19.-20. júla 2014 všetkých Slovákov zo Slovenska, ako aj z početných krajanských komunít z okolitých krajín Dolnej zeme so slovenskou národnostnou menšinou na jubilejný X.  ročník medzinárodného festivalu Mládežnícky folklórny Čerpotok 2014.

Tento medzinárodný mládežnícky festival je najväčším folklórnym festivalom Slovákov v Rumunsku, počas ktorého sa predstaví pôvodná autentická kultúra a tradície Slovákov žijúcich v zahraničí prostredníctvom tanca a spevu. Festival sa koná v Čerpotoku (Valea Cerului), župa Bihor, Rumunsko, počas víkendu s pestrým programom v dňoch 19.-20. júla 2014.

Na festivale sa zúčastnia nielen slovenské folklórne súbory z Rumunska, ale aj zo zahraničia (Slovenská republika, Česká republika, Srbsko, Poľsko, Maďarsko a pod.). Festival vytvára podmienky pre stretnutie mladých Slovákov z viacerých krajín a stáva sa tak tým najpríhodnejším a ideálnym miestom, kde sa stretávajú Slováci odvšadiaľ.

Bihorská oblasť je najväčšia geografická oblasť v Rumunsku, v ktorej žijú Slováci. Obec Čerpotok (Valea Cerului) sa nachádza v administratívnom centre DZSČR – Bihorská oblasť a je vzdialená 21 km od mesta Marghita a 75 km od mesta Oradea.

X. ročník medzinárodného festivalu Mládežnícky folklórny Čerpotok 2014 finančne podporil Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí.