Jubileum Slovenského kultúrneho centra Našice poctil návštevou Peter Susko, veľvyslanec SR v Chorvátsku

Pri príležitosti 10. výročia založenia Slovenského kultúrneho centra Našice JE Peter Susko, veľvyslanec Slovenskej republiky v Chorvátsku, v sprievode konzulky Lindy Karášovej, navštívil v pondelok 5. októbra 2020 sídlo kľúčovej kultúrnej inštitúcie slovenskej národnostnej menšiny v Chorvátsku. V súlade s aktuálnymi epidemiologickými opatreniami sa na stretnutí zúčastnili aj poslanec pre českú a slovenskú národnostnú menšinu v chorvátskom parlamente Vladimir Bilek a predstavitelia Zväzu Slovákov – prezident Mirko Vavra a tajomníčka Branka Baksová.

Pri tejto príležitosti Sandre Kralj-Vukšić, riaditeľka Slovenského kultúrneho centra Našice, predstavila výstavu Rodina Pejačevićovcov a chorvátsko-historické vzťahy medzi Chorvátmi a Slovákmi, ktorá je verejnosti sprístupnená v Slovenskom kultúrnom centre Našice do 23. októbra.

Veľvyslanec Peter Susko počas návštevy odovzdal predstaviteľom Slovákov v Chorvátsku DVD-kolekciu piatich slovenských filmov s chorvátskymi titulkami. Zbierka filmov vznikla v spolupráci s Veľvyslanectvom Slovenskej republiky v Záhrebe, Slovenským filmovým ústavom a Spoločnosťou chorvátsko-slovenského priateľstva. Vďaka darčeku pre Slovákov v Chorvátsku bude umožnené lepšie poznanie siedmeho umenia v slovenskej produkcii.

Na stretnutí boli dohodnuté prípravy na uskutočnenie Dňa slovenského filmu, ktorý sa v máji nekonal kvôli pandémii koronavírusu. Podujatie je projektom Ústrednej knižnice Slovákov v Chorvátsku. Avšak vzhľadom na šírenie COVID-19 tento rok organizovanie prevzali a spoločne ho pripravujú Veľvyslanectvo SR v Chorvátsku a Slovenské kultúrne centrum Našice.

Uverejnené: 8. 10. 2020