Klavírni majstri hrali v Turíne na počesť Slovenska

MY@VY – Združenie priateľov Slovenska so sídlom v talianskom Toríne v spolupráci so Združením Appassionati z Londýna, Veľká Británia, organizovali 2. ročník medzinárodnej klavírnej súťaže Open Piano Competition Torino 2013 venovaný Slovensku. Súťaž OPC sa konala v dňoch 7.-12. októbra 2013 pod záštitou Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Taliansku a Magistrátu Mesta Turín v priestoroch Auditória Educatorio della Provvidenza v dobre známej centrálnej turínskej štvrti Crocetta, Corso Trento 13.  Riaditeľmi klavírneho konkurzu boli Marco Nannini (MY@VY) a Ella Connolly (Appassionati).

Na súťaži sa zišli klavírni virtuózi z viacerých kútov sveta, aby medzinárodnej porote predviedli svoje hudobné kvality v klavírnej interpretácii a zabojovali o popredné umiestnenie. Súťažilo sa v dvoch kategóriách: profesionáli a amatéri. Vo finále súťažili účastníci dvoch kategórií navzájom, čo predstavuje novinku – akýsi svetový unikát v rámci klavírnych súťaží.

Konkurencia z dvanástich krajín

Prvé kolo súťaže sa začalo v pondelok 7. októbra. Na pódiu Auditória Orpheus v známom komplexe Educatoria sa pri klavíri značky Steinway striedali celý pondelok a utorok konkurenti  z Austrálie, Japonska, Izraelu, Francúzska, Španielska, Poľska, USA, Veľkej Británie, Ruska, Ukrajiny, Kazachstanu a z domáceho Talianska. Žiaľ, slovenskí klaviristi žijúci v zahraničí, ktorých sme našli kontaktovali cez internet a v spolupráci so zahraničnými krajanskými združeniami Slovákov, nemohli do Talianska pricestovať z finančných dôvodov. Nakoľko sme nezískali na podujatie žiadne dotácie a nepodarilo sa nám získať ani sponzorstvo, nemohli sme našim virtuózom preplatiť náklady na cestu a pobyt. Napriek tomu sme podujatie venovali Slovensku a slovenskej komunite, ktorá žije a pracuje v Taliansku.

Každý klavirista mal možnosť denne precvičovať svoj program v priestoroch klavírnej školy AriaSonora, ktorá sídli na C.so Duca degli Abruzzi 81. V Educatoriu sme vyhradili jednu miestnosť pre konkurentov a umiestnili sme v nej elektronický klavír s tlmičmi, na ktorom sa mohli klaviristi „zohriať“ priamo pred vystúpením. Zároveň sme im v priestoroch pre konkurentov prichystali malé občerstvenie. Pre široké publikum boli určené dva vrcholy súťaže: semifinále a finále. Semifinále, do ktorého sa prebojovalo 12 klaviristov, sa uskutočnilo v stredu 9. októbra. Do finále postúpilo 7 virtuózov. Uskutočnilo sa v sobotu 12. októbra v mimoriadne slávnostnej atmosfére. Každý konkurent sa predstavil v 35-minútovej interpretácii hudobných diel podľa vlastného výberu. Časový rozvrh  sme  prísne dodržiavali, pretože klaviristi si potrebovali sadnúť ku klavíru hneď po rozcvičení a každý časový sklz by znamenal pre nich nevýhodu.

Na koncerty sme pozvali našu slovenskú komunitu, ktorej členovia žijú a pracujú v severnom Taliansku. Akcie sa zúčastnili členovia združenia MY@VY, ako i mnohí priatelia Slovenska, milovníci klasickej hudby, študenti konzervatória a osobnosti kultúrneho a spoločenského života. Nakoľko finále trvalo vyše 6 hodín, ľudia prichádzali a odchádzali, takže počas celej akcie sa vystriedalo v Auditóriu pomerne široké publikum.   

Finále pozdravil aj Juraj Valčuha

Na finálnej časti koncertu sa zúčastnil Giuseppe Pellegrino, honorárny konzul Slovenskej republiky pre Piemont, Ligúriu a Valle d´Aosta. Účastníkov konkurzu v mene konzula Poľskej republiky prišla pozdraviť predsedníčka poľskej komunity v Taliansku Wanda Orda-Barazza. Za Mesto Turín priniesol pozdrav bývalý primátor a riaditeľ Konzervatória G. Verdi v Turíne Valentino Castellani. Konkurentov a organizátorov OPC podporil  aj slávny dirigent a riaditeľ Talianskeho symfonického orchestra RAI, náš krajan – rodák z Bratislavy, Juraj Valčuha. Na finále sa zúčastnilo aj vedenie medzinárodného ženského klubu Suoroptimist, ktoré udelilo cenu najlepšej ženskej interpretke.

V utorok 8. októbra a v sobotu 12. októbra sme zorganizovali pre konkurentov a ich rodinných príslušníkov spoločnú večeru. Na sobotňajšej večeri sa zúčastnili aj členovia poroty a osobnosti z publika. Stretnutia sa konali v reštaurácii Bazaaar, via Stampatori 8, v centre Turína. Pre publikum sme podávali občerstvenie počas prestávky cez finále.

Konkurz sa uskutočnil vo veľmi príjemnej slávnostnej atmosfére. Všetci konkurenti prejavili mimoriadne interpretačné kvality a schopnosti. Môžeme s istotou povedať, že úroveň 2. ročníka OPC bola naozaj vysoká. Porota, ktorú viedla Tina Zucchelini a jej členmi boli Coady Green z Austrálie a Talian Mattia Ometto, mala náročnú úlohu rozhodnúť o umiestnení vyrovnaných a kvalitných konkurentov a spravodlivo rozdeliť ceny.

Úprimne ďakujeme JE pani Márii Krásnohorskej, veľvyslankyni SR v Taliansku, za morálnu podporu a za záštitu podujatia.  Ďakujeme aj Honorárnemu konzulovi SR pre Piemont, Ligúriu a Valle d´Aosta pánovi Giuseppe Pellegrinovi za faktickú spoluprácu a podporu.

MAJA STRAKOVÁ

© Foto: Mauro Nannini, Maja Straková

FOTOPRÍLOHA