Kovačickí majstri insitného kumštu vystavujú vo Vajnoroch

V Galérii TYPO&ARS na Roľníckej 349 v bratislavských Vajnoroch je pre ctiteľov naivného maliarstva pripravená od 5. apríla 2016 už ôsma výstava s názvom INSITA Z KOVAČICE venovaná svetoznámym insitným maliarom z rázovitej slovenskej dedinky Kovačice z Vojvodiny (Srbsko).

Obrazy kovačických insitných umelcov nás prenášajú aj do našej minulosti – do života na slovenskom vidieku spred niekoľkých generácií, rozprávajú o živote a práci, radostiach i strastiach. Ich paleta plná žiariacich farieb prináša pokoj, harmóniu a oslavu života, charakterizuje ju podmaňujúca bezprostrednosť, životná múdrosť i skúsenosť, je čistým, úprimným vyznaním. Každý z nich má osobitý rukopis, svoj štýl, svoj pohľad na svet. Práve pre tieto vlastnosti sa stali kovačickí majstri štetca tak známymi vo svete.

Kurátor výstavy Ján Hrk zostavil novú expozíciu majstrov z Kovačice.    Svoje olejomaľby predstaví Ján Bačúr, Pavel Cicka, Pavel Hajko, Martin Jonáš, Ana Kňazovicová, Anna Kotvášová, Pavel Ľavroš, Adam Mezin, Ferenc Pataki a Michal Povolný.

 

Výstava „Insita z Kovačice“ potrvá do 30. júna 2016, otvorená denne okrem pondelka od 14.00 h do 18.00 h (alebo na požiadanie), vstup voľný. Vernisáž výstavy sa uskutoční v sobotu 2. apríla o 16.00 h v Galérii TYPO&ARS na Roľníckej 349, Bratislava-Vajnory.

 

Galéria TYPO&ARS

Galéria TYPO&ARS pôsobí v mestskej časti Bratislava-Vajnory už od roku 1995. Za ten čas zrealizovala 88 výstav (z toho 26 s medzinárodným zastúpením, 7 výstav bolo zaradených ako súbežné akcie medzinárodnej výstavy Bienále ilustrácií Bratislava), vydala 9 publikácií a uskutočnila desiatky sprievodných akcií (výtvarné sympóziá, predvádzanie umeleckých remesiel, stretnutia výtvarníkov a priateľov výtvarného umenia). V spolupráci s OZ Združenie deti a umenie zorganizovala 676 tvorivých dielní pre deti,  kurzov tvorivosti pre dospelých a art-terapií pre zdravotne znevýhodnených spoluobčanov.