Krajania v Kanade si s hrdosťou na svoje korene pripomenuli v Ottawe, ale aj virtuálne, 28. výročie Dňa Ústavy Slovenskej republiky

V rámci inovatívnej oslavy Dňa Ústavy, štátneho sviatku Slovenskej republiky, ktorú v utorok 1. septembra 2020 pripravilo Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ottawe, bola v hlavnom meste Kanady slávnostne vztýčená slovenská vlajka. Sprievodná, viac ako trojhodinová, virtuálna oslava spojila krajanov z celej Kanady. Na počesť štátneho sviatku, 28. výročia Dňa Ústavy Slovenskej republiky, vztýčila JE  Vít Koziak, veľvyslanec Slovenskej republiky v Kanade, slovenskú vlajku pred radnicou kanadského hlavného mesta. Slávnostná ceremónia sa uskutočnila pod patronátom starostu Ottawy Jima Watsona, za rešpektovania pandemických bezpečnostných opatrení.

Prítomným sa okrem veľvyslanca V. Koziaka a starostu J. Watsona prihovorila aj federálna poslankyňa a predsedníčka Kanadsko-slovenskej parlamentnej skupiny priateľstva Michelle Rempel: „Slovensko je mladá krajina a to, čo dosiahla, za necelých 30 rokov je fantastické. Slovensko je krajina s úspešnou ekonomikou, skvelými ľuďmi krásnymi turistickými možnosťami.“ Vyjadrila hrdosť na svoje slovenské korene a tlmočila pozdravy Slovensku od kanadského parlamentu pri príležitosti štátneho sviatku.

Nádherným gestom spolupatričnosti sa prezentovala komunita slovenských krajanov žijúcich v Ottawe. Jej zástupkyne ušili ochranné rúška vo farbách slovenskej vlajky a tento symbolický dar mestu Ottawa odovzdali do rúk starostu J. Watsona. Slávnosť pred ottawskou radnicou zakončili prekrásne tóny fujary, na ktorú zahral kanadský Slovák Andrej Stolárik.

Pokračovanie oslavy Dňa Ústavy, ktorú pripravilo Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ottawe, prebiehalo programom virtuálne prostredníctvom facebookovej stránky veľvyslanectva. Prvýkrát sa tak doslova podarilo spojiť Slovákov z celej Kanady. Odzneli online príhovory veľvyslanca V. Koziaka, federálnej poslankyne M. Rempel a v mene kanadskej vlády k sviatku zablahoželal parlamentný tajomník Rob Oliphant. Ten uviedol, že Slovensko a Kanada „spolupracujú v boji proti klimatickým zmenám, posilnení multilateralizmu, slobode médií a ochrane ľudských práv.“ Vyjadril záujem o pokračovanie spolupráce, vrátane rastu vzájomného obchodu, ktorý prináša prospech obom krajinám.  

Slovenskú komunitu v Kanade pozdravil aj predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Milan Ján Pilip, ktorý vyzdvihol, že „Kanada stála pri vzniku našej štátnosti, pri našom demokratizačnom procese a bola nám nápomocná aj pri našom vstupe do euroatlantických štruktúr.“

Veľvyslanec V. Koziak udelil ocenenia členom krajanskej komunity za dobrovoľnú prácu v prospech krajanskej komunity a vytrvalé udržiavanie slovenskej kultúry a povedomia v Kanade. Ocenená bola pani učiteľka slovenčiny Marianna Slatkovská z Calgary, kolektív Slávik – slovenské folklórne združenie z Vancouveru a vedenie detského folklórneho súboru Slniečko z Calgary.

Mimoriadnu pozornosť vzbudil interaktívny projekt slovenského veľvyslanectva pod názvom #ProudToBeSlovak, video a foto pozdravy krajanov z celej Kanady. Online darčekom k štátnemu sviatku boli piesne a tance od Slovenského ľudového umeleckého kolektívu, ktoré krajanom odovzdal generálny riaditeľ SĽUK-u Juraj Hamar. Inovatívnu oslavu spoločne sledovala a zdieľala nielen krajanská komunita, ale aj diplomatický zbor a partneri po celej Kanade. Ako povedal veľvyslanec V. Koziak: „Pandémia nám nemôže zabrániť spoločne oslavovať, drží nás síce od seba, ale vďaka silným väzbám a internetu sme spolu.“ 

Celý program osláv zostáva k dispozícii na facebookovej stránke slovenského veľvyslanectva v Kanade a aj po oslave priťahuje pozornosť a pozitívne ohlasy.

 

ZDROJ: mzv.sk /ZÚ Ottawa

Foto: mzv.sk /ZÚ Ottawa