Krása slovenských ľudových remesiel v Libanone

Na prestížnej bejrútskej ulici Al Hamra- v budove Ministerstva turistiky a informácií- otvorili v piatok 25. novembra 2011 trojdňovú výstavu Krása slovenských ľudových remesiel a českého krištáľu. Vernisáž, ktorú pripravil výbor Asociácie absolventov českých a slovenských vysokých škôl v Libanone a tamojšie krajanky, sa uskutočnila pod záštitou ministra turistiky Libanonu Fadiho Abouda, českého veľvyslanca v Bejrúte Svatopluka Čumbu a slovenského veľvyslanca pre Sýriu, Libanon a Jordánsko Ivana Surkoša.

Tzv.-ú Sklenú sálu, vyzdobenú symbolmi Slovenska a Česka, plagátmi propagujúcimi prírodné krásy a pamätihodnosti oboch krajín zaplnili obrazy maľované na skle, krajinky, karafy, aranžované kvetiny, výšivky, ale aj modranská a pozdišovská keramika, bábiky zo šúpolia, kraslice, črpáky, výrobky z dreva a veľký výber českého krištáľu. Pozornosť pútal aj vianočný stromček ozdobený voňavými medovníčkami a lákali tiež slané a sladké oblátky a typické slovenské a české koláče, ktoré napiekli krajanky a ponúkali nimi hostí.

Vernisáž otvoril predseda Asociácie Dr. Abdul Hachicho, ktorý privítal veľvyslancov oboch krajín, predstaviteľov Ministerstva turistiky a informácií Libanonu, televízny štáb New TV, predstaviteľov Zväzu inžinierov Libanonu a ďalších hostí.

Slovenský veľvyslanec Ivan Surkoš neskrýval spokojnosť nad zaujímavým podujatím krajaniek, ktoré takouto, napohľad nenáročnou formou, propagujú Slovensko a Česko v Libanone. Vzápätí však dodal, že sa za tým skrýva veľa práce, množstvo hodín venovaných organizovaniu, zháňaniu a inštalovaniu výrobkov, a nakoniec aj príprave veľkého množstva koláčov, ktoré dotvárali príslovečnú slovanskú pohostinnosť a vzťah krajaniek k tradíciám.

Český veľvyslanec Svatopluk Čumba v krátkom príhovore zdôraznil, že Slovenky a Češky touto spoločnou výstavou veľmi nápadito a originálne prezentujú svoje krajiny v Libanone. Povedal, že sa teší -na začiatku svojej misie v Bejrúte- na ďalšiu spoluprácu s členmi Asociácie a dvere na Českej ambasáde v Bejrúte sú pre nich otvorené dokorán.

Za prvé dva dni si výstavu pozrelo takmer 200 návštevníkov, ktorí sa s uznaním vyjadrovali o všetkých  prácach krajaniek a o kráse slovenských ľudových výrobkov. Pani Zainab z juhu: "Je obdivuhodné, čo robíte. Bola som aj na vašej výstave pred dvoma rokmi v Saide a môžem povedať, že naše ženy by sa mohli od vás veľa naučiť…" Pani Nada z Bejrútu: "Manželka mojho uja je Slovenka, veľmi šikovná. Bola som zvedavá, či aj iné Slovenky sú také. A veru sú…"
Pani Halun z Bejrútu: "Ak budete robiť kurzy zručnosti pre tunajšie ženy, dajte nám vedieť".

Organizátori výstavy najviac návštevníkov očakávajú v nedeľu. Bejrút bude dejiskom tradičného obľúbeného maratónu, na ktorom budú bežať športovci z mnohých krajín. Ich trasa povedie aj neďaleko známej ulice Al Hamra, na ktorej až do 20.00 h bude otvorená výstava – Krása slovenských ľudových remesiel a českého krištáľu.