M. Lajčák na konferencii o spolužití Slovákov a Rumunov v Nadlaku

Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych vecí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák slávnostne otvoril v utorok 15. októbra 2013 v rumunskom meste Nadlak medzinárodnú konferenciu Dvestodesať rokov spolužitia Slovákov a Rumunov. Nadlak – ako kultúrny model. Na podujatí sa okrem iných hostí zúčastnili rumunský minister zahraničných vecí Titus Corlatean a zástupkyňa generálneho tajomníka Rady Európy Gabriella Battaini-Dragoniová. Konferencia sa konala pod záštitou predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica a predsedu vlády Rumunska Victora Pontu. Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí zastupoval na konferencii jeho podpredseda Peter Prochácka.

Hlavným cieľom konferencie bolo akcentovať skutočnosť, že slovenská komunita žije na území dnešného Rumunska viac ako dvesto rokov v mieri a harmónii s väčšinovým národom. Vďaka existencii inštitúcií ako sú školy, kostoly, kultúrne organizácie bola identita slovenskej komunity zachovaná po mnoho generácií. Minister M. Lajčák vo svojom vystúpení zdôraznil, že Slováci žijúci v Rumunsku sú dvojjazyční a lojálni občania svojej krajiny a preto predstavujú symbolické prepojenie oboch štátov a pozitívny priestor pre medzivládnu spoluprácu.

Po vystúpení na konferencii sa minister M. Lajčák zišiel na bilaterálnych rokovaniach so svojim rumunským rezortným partnerom T. Corlateanom. Partneri primárne diskutovali o rozvoji dvojstranných vzťahov ako aj o aktuálnych európskych otázkach. Ministri sa zhodli, že je v záujme oboch krajín zintenzívniť spoluprácu a dialóg medzi Bratislavou a Bukurešťou, ktoré spája členstvo v EÚ a NATO. „Veľmi dobré vzťahy medzi našimi krajinami vychádzajú aj zo starostlivosti Rumunska o slovenskú komunitu, za čo sa vám chcem poďakovať. Je to pevný základ mosta, ktorý nás spája,“ uviedol M. Lajčák. Zároveň uviedol, že by veľmi rád privítal svojho rumunského partnera v blízkom čase na návšteve Slovenska.

M. Lajčák a T. Corleatan skonštatovali, že obe krajiny majú veľmi blízke pozície v kľúčových európskych témach. Ministri diskutovali aj o Dunajskej stratégii, ktorá patrí medzi dlhodobé priority slovenskej zahraničnej politiky. M. Lajčák sa stretol aj s primátorom mesta Nadlak Vasile Ciceakom, ako aj so zástupcami slovenskej komunity žijúcej v Rumunsku na čele s predsedom Demokratického zväzu Slovákov a Čechov žijúcich v Rumunsku Adrianom Miroslavom Merkom a navštívil slovenskú školu Jozefa Gregora Tajovského a slovenský evanjelický kostol.

Zvukový záznam z vystúpenia šéfa slovenskej diplomacie v Nadlaku je zverejnený na webovej stránke MZVaEZ SR.

ZDROJ:  www.mzv.sk