M. Nannini s posolstvom ÚSŽZ pre Slovákov v JAR

(JAR, Kapské mesto)- Loď, ktorá sa plaví pod slovenskou a talianskou zástavou v regate okolo sveta Global Ocean Race 2011-12, kotví v jednom z prístavných bazénov vo štvrti Waterfront pri najnavštevovanejšom mieste Aquario 2 Oceans. Loď doviezla posolstvo pre Slovákov žijúcich v tomto kúte sveta vo forme darčekov- slovenské knihy, učebnice slovenského jazyka, CD o Slovensku s výučbou slovenského jazyka a mnohé ďalšie. Tieto dary poslal Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí na čele s predsedom Milanom Vetrákom.  Pri tejto príležitosti Veľvyslanectvo SR  v JAR usporiadalo v Kapskom meste stretnutie Slovákov. Pozvaní boli aj skiperi jednotlivých lodí a riaditeľstvo pretekov.

Stretnutie sa uskutočnilo v priestoroch Višegradského domu v Kapskom meste, ktoré je zároveň aj sídlom konzulátu ČR.  Prítomným sa prihovoril  veľvyslanec SR  Ladislav Straka, ktorý zdôraznil myšlienku posolstva pre Slovákov z ich rodnej krajiny a vyzdvihol aktivitu Slovákov a ich uplatnenie na tomto kontinente. Poukázal na myšlienku celej regaty, ktorá sa plaví okolo sveta a stáva sa poslom mierových myšlienok. V podobnom duchu vystúpil aj honorárny konzul SR Geoffrey Ashmead, ktorý potvrdil disponibilitu v prospech Slovákov žijúcich v JAR. Diskusiu oživili riaditeľ pretekov Josh Hall, ktorý sa poďakoval za  srdečné stretnutie a prejavil hrdosť na tým, že regata, ktorú zabezpečuje,  je poslom takýchto vzácnych myšlienok.

Za skiperov prehovoril Marco Nannini, ktorý odovzdal dary svojim krajanom. Postupne sa zapojili do diskusie všetky rodiny Slovákov, ktorí prišli na stretnutie, menovite rodina Vetrovcov, Sabolovcov, Mrazikovcov, Hromníkovcov, Šulíkovcov a ďalšie. Rodiny
prišli v trojgeneračnom zastúpení, prítomné boli staré mamy, rodičia a deti.

Okrem juhoafrických špecialít, ktoré pripravilo Veľvyslanectvo SR, si účastníci pochutili aj na vynikajúcich slovenských dobrotách, ktoré pripravili slovenské rodiny. Všetci prítomní si uctili slovenskú zástavu svojím podpisom. Zástava sa následne vráti ÚSŽZ do rúk jeho predsedu Milana Vetráka (www.uszz.sk). Stretnutie malo veľmi priateľskú atmosféru, všetci spolu si pripomenuli domov a zážitky zo Slovenska, ktoré zostanú navždy v ich pamäti.

Na záver poskytli interview pre tlačové stredisko Global Ocean Race 2011-12 veľvyslanec SR Ladislav Straka a náš skiper Marco Nannini. Videa zo stretnutia a rozhovory budú uverejnené na stránke www.globaloceanrace.com a  na stránke www.marconannini.com.

Video zo stretnutia na slovenskom veľvyslanectve

Media Team Slovakia