Mesiac fotografie v RTVS: Slovenská nová vlna na výstave v Kunsthalle

Uher, Havetta, Jakubisko, Forman, Chytilová, Menzel… Asi každý filmový fanúšik vie, že to sú tvorcovia Československej novej filmovej vlny 60. rokov. Možno menej ľudí už vie o Slovenskej novej vlne vo fotografii. Tú poslucháčom Rádia Slovensko RTVS v priebehu Mesiaca fotografie (výstavy v Bratislave na viacerých miestach trvajú do 30. novembra 2014) predstavila rozhlasová publicistka Hana Beranová.

V polovici 80. rokov fotografickú Slovenskú novú vlnu tvorila generácia ôsmich slovenských študentov FAMU – Pavlík, Prekop, Stanko, Stano, Štrba, Švolík, Varga a Župník predstavovali jeden z prvých prejavov postmoderny u nás. V rámci aktuálneho Mesiaca fotografie môžeme spoznať tento fenomén na výstave v Dome umenia – Kunsthalle. Hana Beranová oslovila o generáciu mladších kurátorov Luciu Fišerová a Tomáša Pospěcha.

Stiahnuť audio súbor

Rafinovaný erotizmus, možnosti študentskej izby, tvár ako testovacia plocha alebo fotografovanie v tme – to všetko nájdete na výstave málo známych fotografií autorov Slovenskej novej vlny  z polovice 80. rokov. V  Dome umenia – Kunsthalle si ju môžete pozrieť do konca novembra. Dokumentárny film Martina Štrbu Vlna versus breh je zasa od 10. novembra v kinách.

Na titulnej fotografii z výstavy Slovenská nová vlna:

Jano Pavlík: Bez názvu, 1982-1987