Michal Strank, rodák zo Spiša, na slávnej americkej fotke II. svetovej vojny

Vedeli ste, že na na jednej z ikonických fotografií z druhej svetovej vojny je hlavnou postavou rodák zo Slovenska? Presne pred 70 rokmi odfotil vojnový fotograf Joe Rosenthal vojakov, ako stavajú americkú zástavu na ostrove Iwo Jima, strategickom mieste vo vojne proti Japoncom. Fotka sa stala predlohou pre známy pamätník na vojenskom cintoríne neďaleko Bieleho domu vo Washingtone. Nuž a jedným z vojakov v skupinke je aj Michal (Michael) Strank.

Slovenský rodák rusínskeho pôvodu, ktorý sa narodil 10. novembra 1919 v malej spišskej dedinke Jarabina a ako trojročný sa s rodičmi sťahoval do Ameriky, sa stal v dramaturgii fotografie, ktorá v pondelok 23. februára oslávila 70 rokov, jednou z kľúčových postáv pri triumfálnom stavaní vlajky na vrchu Suribači. Paradoxne zahynul iba o niekoľko dní – 1. marca 1945, v dôsledku paľby vlastného delostrelectva v neskoršej fáze bitky.  

O slávnom okamihu Michala Stranka a veľhlase jednej z najznámejších fotografií z obdobia II. svetovej vojny prezradila viac Soňa Weissová v Rádiu Slovensko RTVS.

Stiahnuť audio súbor

 

Na titulnej fotografii:

Michal (Michael) Strank, americký vojenský hrdina, rusínsky rodák zo slovenského Spiša.

Snímka vo fotogalérii:

Slávny okamih stavania vlajky USA na vrchu Suribači.

Foto: archív