Mikuláš po prvý raz v Podgorici

Podgorica (Čierna Hora)- Dňa 10. decembra spolok Čiernohorsko- slovenské priateľstvo (ČSP) zorganizoval akciu „Mikuláš v Podgorici 2011“. Slávnostná miestnosť reštaurácie Ribnica v Podgorici „praskala vo švíkoch“, lebo sem sa zhrnuli  najmladší potomkovia slovenského pôvodu nielen z Podgorice, ale aj z miest Bar, Herceg Novi, Budva, Tivat.

Deťom slovenských vysťahovalcov, ale aj iným deťom bolo podelených 45 balíkov. Deti nemohli vydržať kým prídu domov, tak otvárali balíky priamo na mieste. Balíky zaobstarali spoločnými silami Vladimir Čizmanský, evanjelický kazateľ pôsobiaci v Podgorici a Michal Spevák predseda Správnej rady ČSP. Projekt finančne podporil Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

Svoj program pre najmladších predstavili vychovávateľky Svetlana Radonjić a Svetlana Ščepanovič a tanečná skupina Phoenix Herceg Novi pod taktovkou umeleckej vedúcej Olinky Pustiňakovej.

Bola to historická udalosť pre malú slovenskú komunitu, lebo sa po prvý krát v Čiernej Hore na tento spôsob na veľkú radosť detí a ich rodičov prezentovali slovenské obyčaje na Mikuláša. O tejto akcii písala aj čiernohorská celoštátna tlač: denník Dnevne novineDan, a hodnotili akciu ako mimoriadne úspešnú a pozitívnu.