Miloš Zeman a Ivan Gašparovič poctení Cenou M. R. Štefánika v Slovenskom dome v Prahe

Milá udalosť našich krajanov žijúcich v Českej republike sa uskutočnila vo štvrtok 23. februára v Prahe na Soukenickej ulici 3, kde sídli Slovenský dom. Organizátori zo Slovenského domu v Prahe, Slovensko-českého klubu a Svetového združenia Slovákov v zahraničí tu uviedli slávnostný program za účasti vysokých predstaviteľov Českej republiky a Slovenskej republiky. Na podujatí sa zúčastnili aj Ján Varšo, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, a Peter Prochácka, podpredseda ÚSŽZ.

Vo štvrtok popoludní v Slovenskom dome bola udelená Cena M. R. Štefánika Svetovým združením Slovákov v zahraničí za zásluhy o vznik Slovenského domu v Prahe prezidentovi ČR, J. E. Milošovi Zemanovi, a vtedajšiemu prezidentovi SR, J. E. Ivanovi Gašparovičovi. Cenu M. R. Štefánika obom štátnikom odovzdal Vladimír Skalský, riaditeľ Slovenského domu v Prahe a predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí.

Ako uviedol portál denníka DNES idnes.cz, po generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi bola pomenovaná aj jedna zo sál Slovenského domu. Obaja prezidenti zároveň odhalili pamätnú tabuľu z umeleckej dielne Ondreja 4. Zimku a busty M. R. Štefánika pripomínajúcu ich úsilie o založení inštitúcie, ktorá v Prahe a celej Českej republike má slúžiť tak prezentácii našich krajanov v Česku, ako aj propagácii slovenskej kultúry.

Obaja prezidenti podľa informácie idnes.cz pripomenuli význam M. R. Štefánika pre spoločné dejiny Čechov a Slovákov, pričom zdôraznili priateľstvo oboch národov.  "Možno je to paradox, že z Československa sú dva štáty, ale je to dôkaz úspešnosti oboch národov." uviedol Ivan Gašparovič a dodal: "Ak si niekto myslel, že rozdelenie štátov rozdelí aj občanov, vidí, že to nie je pravda. Za seba ako politika môžem povedať, že také blízke vzťahy medzi českými a slovenskými politikmi ešte neboli."

Dobre naladení prezidenti si počas slávnostného aktu aj zavtipkovali o kvalite slovenského piva a českého vína. Počas preberania ceny, na ktorej je podobizeň generála M. R. Štefánika, Miloš Zeman poznamenal, že štátnik si nie je vôbec podobný. Chýbala mu totiž jeho typická generálska čapica…

Miloš Zeman počas aktu podľa zdroja z portálu idnes.cz povedal: "Chcel by som smutne konštatovať, že na rozdiel od našich slovenských priateľov, ktorým ešte raz ďakujem za úspešné zavŕšenie projektu Slovenský dom, akcia Český dom je iba v začiatkoch. Môžeme si za to sami našou pomalosťou, našou neschopnosťou  a našou lenivosťou," posťažoval si český prezident. Zároveň ale dodal, že v Bratislave je už vybratý objekt, v ktorom bude Český dom zriadený.

Vo večerných hodinách sa v Slovenskom dome uskutočnil slávnostný program k 20. výročiu Slovensko-českého klubu, vlastníka a prevádzkovateľa Slovenského domu v Prahe.

ZDROJ: ÚSŽZ, ctk.cz, idnes.cz

Foto: idnes.cz

 

ČÍTAJTE AJ O ZRODE

SLOVENSKÉHO  DOMU  V  PRAHE

http://www.uszz.sk/sk/prezidenti-m-zeman-a-i-gasparovic-poklepali-poslednu-tehlu-slovenskeho-domu-v-prahe