Miroslav Lajčák, šéf slovenskej diplomacie, prijal delegáciu SZSZ

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák v stredu 20. marca 2019 prijal delegáciu Svetového združenia Slovákov v zahraničí (SZSZ), vedenú jej predsedom Vladimírom Skalským. Združenie je reprezentatívnou organizáciou krajanských spolkov ako aj hlavným partnerom slovenských štátnych inštitúcií. Prijatie jej predstaviteľov podľa informácie MZVaEZ SR opätovne potvrdilo záujem rezortu diplomacie o rozvoj kontaktov a spolupráce so Slovákmi žijúcimi v zahraničí.

Minister M. Lajčák ocenil prácu združenia a jeho vedenia pri udržiavaní a rozvoji krajanského života vo svete, ako aj ich vklad k rozvoju úzkych kontaktov so Slovenskou republikou. „Priame kontakty a diskusiu so Slovákmi žijúcimi v zahraničí považujem za samozrejmú súčasť mojej práce v záujme dôkladného poznania situácie krajanských komunít, ich potrieb, či požiadaviek a zároveň za dôležitý predpoklad pre správne nastavenie a formovanie štátnej politiky Slovenskej republiky v tejto oblasti,“ skonštatoval M. Lajčák.

Krajania informovali šéfa slovenskej diplomacie o stave a perspektívach rozvoja slovenských komunít v zahraničí. Zároveň prezentovali svoj pohľad na možnosti rozvoja vzťahov a spolupráce s ich domovinou, vrátane fungovania systému finančnej podpory SR pre projekty krajanských organizácií. M. Lajčáka informovali taktiež o plánoch ďalšej činnosti Svetového druženia Slovákov v zahraničí a to ako v zahraničí, tak aj na Slovensku.

 

ZDROJ: MZVaEZ SR / mzv.sk