Na 43. Krajanskej nedeli v Detve tlieskali nadšení diváci programu s témou vysťahovalectva Keď išiel tatko do sveta

Tematika vysťahovalectva Slovákov v rozličných historických etapách a s rôznymi smermi, ambíciami a motiváciami, ktorými formujúce sa slovenské diaspóry v štátoch západnej Európy a v zámorí, najmä na severoamerickom kontinente v USA a Kanade, zakladali v neľahkých časoch od 19. storočia fundament postupného čulého, aktívneho a aj prínosného slovenského sveta mimo materskej vlasti, vyznela na 51. Podpolianskych folklórnych slávnostiach v Detve popoludňajšou v poradí už 43. Krajanskou nedeľou. V takmer poldruhahodinovej myšlienkovej, choreografickej, hudobno-speváckej i tanečno-pohybovej folkloristickej lahôdke, pod ktorú sa podpísal autorsky a režijne Vlastimil Fabišik, Slovák žijúci v Českej republike, sa vďaka umeleckému i ľudskému vkladu všetkých účinkujúcich Detva dočkala ďalšieho výnimočného programu našich krajanov. Okamžite sa zapísal do pamäte, vedomia, najmä však do sŕdc divákov vrátane Lukáša Parízka, štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Jána Šufliarskeho, primátora mesta Detva, Jána Varša, predsedu Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ako aj ďalších hostí Krajanskej nedele, nad ktorou prevzal záštitu šéf rezortu zahraničia Miroslav Lajčák.

Na scéne amfiteátra pred zrakmi zaplneného hľadiska sa v nedeľu 10. júla v slnečnej páľave prezentovali krajania zo šiestich štátov – Kanady, USA, Francúzska, Veľkej Británie, Česka a Slovenska – v dramaturgicky pôsobivom folkloristickom príbehu odchodov Slovákov spod Tatier do šíreho sveta, ich hľadania si dôstojného miesta s vyhliadkou na skyvu chleba každodenného, súžitia sa s novým domovom v diaľave od vlasti, rodiny a najbližších, často manželky i detí, cez ich dennodenné starosti i nádejné radosti, prinavracania sa na Slovensko, putovania v čase, prekonávania bariér v novom prostredí až po osvojenie si a neraz neľahké stotožnenie sa so životným štýlom, kultúrou či spoločenskými hodnotami ich nových domovských štátov.

V sobotu 9. júla predpoludním už tradične prijal primátor Mesta Detva Ján Šufliarsky v prítomnosti Jána Varša, predsedu ÚSŽZ, čelných predstaviteľov krajanov – účastníkov Krajanskej nedele a Krajanského dvora, vedúcich folklórnych súborov, ako aj ďalšie osobnosti slovenského krajanského sveta v slávnostnej atmosfére obradnej siene Mestského úradu v Detve. Súčasťou vrelého prijatia, okrem príhovorov hlavných aktérov a hostí, bol aj krajanský pozdrav vo forme krátkeho kultúrneho programu vyzdvihujúceho úprimné zachovávanie a rozvíjanie tradícií slovenského zvykoslovia a folkloristiky v prostrediach slovenských komunít v Európe a v zámorí.

 

Krajanská nedeľa tradične objavná

Od roku 1974 sa v rámci programu Krajanská nedeľa každoročne prezentujú aj folklórne súbory a skupiny Slovákov žijúcich v zahraničí. Pre týchto Slovákov je možnosť vystúpiť na slávnostiach v Detve najväčšou odmenou za ich činnosť a zároveň veľkým povzbudením k ešte intenzívnejšiemu zachovávaniu slovenskej ľudovej kultúry a slovenskej identity v zahraničí. Zahraniční Slováci vnímajú toto podujatie ako možnosť byť súčasťou veľkej slovenskej rodiny. Mnohí z nich sa práve vďaka tomuto podujatiu na Slovensko dostali po prvýkrát. V programoch krajanskej nedele sa tak na scéne vystriedali generácie Slovákov z Dolnej zeme (Srbska, Rumunska, Maďarska) tiež Chorvátska, Ukrajiny, Poľska, Česka.  Slávnosti si podobne obľúbili aj krajania z ďalekej Austrálie, USA, Kanady a tiež folklórne súbory a umelci z krajín západnej Európy, najmä Francúzska a Veľkej Británie.

 

Krajanská nedeľa v roku 2016

Nedeľa 10. júl, 13,30 – 15,00 h, hlavná scéna amfiteátra

KEĎ IŠIEL TATKO DO SVETA…

Program súborov, skupín a sólistov Slovákov žijúcich v zahraničí.

Garant uvedenia:         Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí

Realizátor uvedenia:    Folklórny spolok Púčik Brno, Česká republika

Námet, scenár, príprava a réžia:    Vlastimil Fabišik

Asistent réžie: Lucie Fabišiková

Odborná spolupráca: Mojmír Benža, Katarína Király, Stanislav Bajaník

Moderuje: Martin Kopor, Ivana Fabišiková

Asistenti uvedenia programu: Dan Rosenberg, Lucie Rosenbergová, Pavla Dostálová, Andrej Bartoň, Stanislav Bednář

 

KOMU  SME  TLIESKALI  NA 43. KRAJANSKEJ  NEDELI

Celkom deväť folkloristických, hudobných a tanečných zoskupení Slovákov zo šiestich krajín vrátane Slovenska sa predstavili v pozoruhodnom a dramaturgicky veľmi pôsobivom programe. Kto všetko sa na 51. ročníku Podpolianskych folklórnych slávností v Detve v rámci Krajanskej nedele predstavil?

 

Folklórny súbor Nádeje

Súbor pôsobí na folklórnej umeleckej scéne už od roku 1952. Je členom Asociácie rodákov a priateľov z Českých krajín a Slovenska s pôsobnosťou v Paríži. Cieľom súboru je udržiavať tradície a zvyky českých a slovenských rodákov a podporovať českú, moravskú a slovenskú kultúru vo Francúzsku. Za 64 rokov sa v súbore vystriedalo viac ako 300 členov, ktorí predviedli divákom vo Francúzsku, na Slovensku, v Českej republike, ale aj inde v zahraničí veľké množstvo scénicky spracovaných tancov, zvykov a tradícií. Vedúcim súboru je Daniel Compagnon.

 

Folklórny súbor Limbora

V roku 1951 vznikol v Prahe slovenský folklórny vysokoškolský súbor a od roku 1986 nesie názov Limbora. Zriaďovateľom FS Limbora aj dvoch detských kolektívov Limborka a Malá Limborka je Asociácia Limbora. Limbora sa venuje scénickému spracovaniu slovenského ľudového umenia. Podieľa sa na kultúrnom a spoločenskom živote Slovákov v Prahe, je organizátorom medzinárodného folklórneho festivalu Praha srdce národov. Vedúcimi súboru sú MUDr. Mária Miňová a Ing. Jaroslav Miňo.

 

Folklórny súbor Morena

Folklórny súbor Morena bol založený v roku 2001 v Londýne. V súbore pracuje viac ako dvadsať členov – tanečníkov zo slovenských súborov, a tiež tých, ktorí sa dostali k slovenskému ľudovému tancu až v Londýne. Súbor Morena priniesol slovenský ľudový tanec na britské tanečné pódiá  a má veľkú odozvu nielen u anglického a škótskeho publika, ale aj u Slovákov žijúcich vo Veľkej Británii. Od roku 2004 súbor účinkuje na folklórnych festivaloch na Slovensku aj v Českej republike, v roku 2012 Morena vystúpila v rámci sprievodných podujatí počas Letných olympijských hier v Londýne. Vedúcou súboru je Andrea Okely.

 

Folklórny súbor Šarišan

Slovenský folklórny súbor Šarišan zo Sterling Heights, Michigan, bol založený v roku 1971. Spracováva ľudové tance z rôznych regiónov Slovenska.  Súbor precestoval USA, Kanadu, aj Európu. Do Detvy sa vracia po desiatich rokoch. Je nositeľom množstva cien a ocenení v USA aj zahraničí. V roku 2016, pri príležitosti 45. výročia založenia, mesto Veľký Šariš predalo súboru ďakovný list za propagáciu slovenského folklóru v zahraničí. FS Šarišan chce aj naďalej propagovať slovenskú kultúru a odkaz dedičstva predkov prostredníctvom piesní a tancov spolu s detským súborom. Vedúcim súboru je Milan Straka.

 

Folklórny súbor Východná Slovák Dancers

Súbor Východná Slovák Dancers bol založený v roku 1984 v Toronte. V súčasnej dobe má 48 členov v troch skupinách. Veľkým sviatkom pre všetkých členov FS Východná bol slávnostný koncert k 30. výročiu založenia súboru v r. 2014, nazvaný „Z Východnej do sveta“. Súbor vystupuje pre slovenskú komunitu v Kanade, ale aj v USA a štátoch Európy, účinkoval na festivaloch vo Východnej a Detve. Členmi súboru sú nadšení tanečníci, ktorí si dali za cieľ zachovávať slovenskú kultúru a folklór pre budúce pokolenia Slovákov v Kanade. Vedúcim súboru je Dušan Dorich.

 

Folklórny súbor Slovak Domovina Dancers

Domovina je slovenský folklórny súbor, ktorý pôsobí v kanadskej provincii Ontario, v meste Windsor. Súbor bol založený v roku 1983, v súčasnosti má 20 členov vo veku 15 – 25 rokov. Jeho cieľom je prostredníctvom tanca zachovávať slovenské kultúrne dedičstvo v Kanade. FS Domovina vystupoval v mnohých mestách v Kanade, USA aj Európe, tlieskali mu taktiež na folklórnych festivaloch a slávnostiach na Slovensku. Vedúcou súboru je Irena Timko.

 

Spevácka skupina Dolina

Spevácku skupinu Dolina založili v roku 1988 manželia Tabačikovci vo Francúzskom meste Montpellier. V roku 2013 prevzala vedenie skupiny Marianna Tordjman, rod. Gajdošová. Marianna aj so svojimi troma sestrami precestovali z nástrojmi a spevom takmer celý svet, v ich podaní počuli krásne slovenské piesne poslucháči v Austrálii, USA, Švajčiarsku a v r. 2015 po prvýkrát aj v Českej republike. Speváčky skupiny Dolina – Francúzky – si natoľko zamilovali slovenský jazyk, že sa naučili nielen melódie, ale v piesňach používajú plynule slovenčinu. Vedúcou skupiny je Marianna Tordjman.

 

Dixieland Gustava Broma

Orchester Big Band Gustava Broma s Vladimírom Valovičom je rezidenčným súborom Českého rozhlasu. Orchester v roku 1940 založil Gustav Brom. Za dobu svojej existencie sa podľa amerických odborníkov zaradil medzi 10 najlepších big bandov sveta. Aj keď v roku 2015 oslávil orchester už 75. výročie založenia, do jeho programu sa dostávajú moderné aranžmány a repertoár sa neustále vyvíja. V Detve sa predstaví časť orchestra ako dixieland Gustava Broma. Vedúcim dixielandu je Mgr.art. Miroslav Poprádi.

 

Ľudová hudba Šarišan z Prešova

Ľudová hudba Šarišan neodmysliteľne patrí k folklórnemu súboru Šarišan a jej nahrávky sa zaradili do klenotnice ľudovej hudby Slovenského rozhlasu. Doposiaľ vydala 48 hudobných nosičoch, z toho 15 profilových, vo svojej kolekcii má Šarišan okrem iného jednu platinovú platňu – za folklór, a štyri zlaté CD platne. Napriek tomu, že sa počas dlhých rokov v radoch ľudovej hudby vystriedalo množstvo členov, je pre ňu charakteristický predovšetkým jej zvuk a spôsob interpretácie, ktorý skúsený poslucháč ľahko rozpozná. Vedúcou ĽH je Ivana Svitková.

 

Na titulnej fotografii:

Ján Varšo, predseda ÚSŽZ, sa prihovára publiku zo scény amfiteátra počas programu Krajanskej nedele v Detve.

Foto: VLADIMÍR LINDER, Slovák žijúci v Kanade