Na Južnoslovenské folklórne slávnosti do Duloviec tri krajanské súbory

Do Duloviec, 1800 obyvateľov čítajúcej obci v okrese Komárno, sa v dňoch 3.-4. júla 2015 zíde už po devätnásty raz folkloristická omladina na Južnoslovenských detských a mládežníckych folklórnych slávnostiach. Táto udalosť, píšuca v regióne už rešpektovanú a obľúbenú tradíciu, bola v piatok 6. marca 2015 predmetom rokovania organizátorov z obce Dulovce na pôde Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorý je spoluorganizátorom Južnoslovenských slávností.

Peter Prochácka, podpredseda ÚSŽZ, na stretnutí so Štefanom Caletkom, starostom obce Dulovce uviedol, že na tohtoročných slávnostiach v Dulovciach vystúpia tri krajanské detské folklórne súbory zo Srbska, Chorvátska a Rumunska. Medzi prihlásenými súbormi je aj detský folklórny súbor z Aradáča v Srbsku – víťaz súťaže Zlatá brána v Kysáči, záujem o účinkovanie v programe prejavil detský folklórny súbor z chorvátskeho Markovca  a detský folklórny súbor z Rumunska.

Mária Rusňáková, bývala riaditeľka Základnej školy v Dulovciach, za organizačný výbor Južnoslovenských detských a mládežníckych folklórnych slávnosti v Dulovciach informovala okrem organizačno-programových prípravách aj o novom termíne slávnosti. V poradí už 19. ročník JSDMFS v Dulovciach sa uskutoční od 3. do 4. júla 2015. Réžiu programu prevzala Eliška Hrbíková, organizačná a umelecká vedúca detského folklórneho súboru Vtáčnik z Prievidze.

Do Duloviec sa zatiaľ prihlásili detské folklórne zo Slovenska: z Tekova DFS Tekovanček, z Kežmarku DFS Maguráčik, z Bratislavy DFS Hájenka,  z Prievidze DFS Malý Vtáčnik, ako aj domáci DFS Lúčik. Uvítací program  JSDMFS je navrhovaný na piatok večer, kedy sa divákom predstavia aj zahraničné folklórne súbory a po nich vo večernom programe vystúpi dospelý FS Vtáčnik z Prievidze. Začiatok sobotňajšieho programu obstará už tradičný pozdrav a sprievod  detských folklórnych súborov obcou Dulovce, slávnostný deň bude pokračovať galaprogramom.