Naši a svetoví: Titus Pomšár

Mal 19 rokov, keď sa stal členom baletu Slovenského národného divadla v Bratislave a o štyri roky neskôr jeho sólistom. Vynikajúco dokázal stvárniť Fernanda v Legende o láske, či Princa v Labuťom jazere. Ale o osem rokov neskôr prišla ponuka, ktorá sa neodmieta. Tanečník Titus Pomšár ju prijal, stal sa sólistom baletu Opery Municipale v Marseilles a je prvým slovenským tanečníkom, ktorému sa podarilo v rekordne krátkom čase dobyť európske i americké scény.

Počas jeho krátkej návštevy rodnej Bratislavy sa s ním stretla redaktorka Rádia Slovensko RTVS Ľubica Hargašová. S Titusom Pomšárom rozvinula zaujímavú debatu v pravidelnej nedeľnej relácii Naši a svetoví.

Stiahnuť audio súbor

 

Tanečník, choreograf a pedagóg Titus Pomšár mal 27 rokov,  keď sa mu otvorili brány na európske a odtiaľ na svetové baletné scény. Dnes má o 48 viac a francúzske mesto Marseilles sa stalo jeho rodine na celé to obdobie druhým domovom. Nikdy sa nechcel vrátiť? Aj k tomu sa v rozhovore s Ľubicou Hargašovou dostanú.

Stiahnuť audio súbor

 

Dobrá rada od choreografa, pedagóga, držiteľa prestížneho francúzskeho vyznamenania za kultúru a umenie Titusa Pomšára. Platila v minulosti a platí aj dnes. Aj keď na to vôbec nevyzerá, slávny tanečník oslávi v máji 75 rokov. Spolu s Ľubicou Hargašovou, autorkou rubriky Naši a svetoví, mu blahoželáme.