Navrátiť úctu a spomienku na Andreja Hadíka, legendárneho slovenského maršala, chce v srbskom Futogu okrem vojvodinských Slovákov aj ÚSŽZ

Keď v roku 2004 Národná rada Slovenskej republiky schválila návrh na pomenovanie Národnej akadémie obrany v Liptovskom Mikuláši po maršalovi Andrejovi Hadíkovi, bolo to symbolické gesto. Slovenská verejnosť a osobitne Ozbrojené sily SR a ich príslušníci sa ním prihlásili k historickému významu a odkazu slovenského rodáka, ktorý patril medzi najslávnejších a najschopnejších európskych vojvodcov druhej polovice 18. storočia.

Maršal a gróf Andrej Hadík (1710 – 1790) patrí totiž medzi najvýznamnejšie osobnosti uhorského obdobia nielen slovenských, ale aj dolnozemských a srbských dejín. Táto skutočnosť, ako aj poznanie, že jej význam a dosah si začíname len teraz  uvedomovať, svedčia o tom, že budovanie tradícií a úcty k osobnostiam na Slovensku a v Srbsku nemajú dlhú históriu.

To boli pohnútky delegácie Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí  v čele s jeho predsedom Igorom Furdíkom, ktorá ešte v máji tohto roku navštívila mesto Futog v Srbsku, abyaj  týmto spôsobom dala poctu i úctu spomienke na   „zabudnutého Slováka“ Andreja Hadíka. Lenže, návšteva mala aj svoje tvorivo-objavné posolstvo. Aké?

 

ČÍTAJTE PODROBNÚ REPORTÁŽ JÁNA KIŠGECIHO,

KTORÁ VYŠLA V TÝŽDENNÍKU HLAS ĽUDU, 

NA PORTÁLI SLOVENSKÉ ZAHRANIČIE :

http://www.slovenskezahranicie.sk/sk/krajania-informuju/926/andrej-hadik-v-srbskom-futogu–ako-ozivit-spomienku-na-legendarneho-slovenskeho-marsala