Noc múzeí v Báčskom Petrovci

Múzeum vojvodinských Slovákov v Báčskom Petrovci si vás dovoľuje pozvať na X. noc múzeí, ktorá sa uskutoční v Báčskom Petrovci zo soboty na nedeľu 18. -19. mája 2013 v čase od 18. 00 h do 02.00 h. V rámci programu sú naplánované nasledovné podujatia.

19.00 h. Výstava fotografií: Poznáte ma?

V predsieni Slovenského vojvodinského divadla návštevníci budú mať príležitosť pozrieť si výber fotografií z etnologického fotoarchívu Múzea vojvodinských Slovákov. Muzeálny fotoarchív tvorí komplexná zbierka fotografií, prevažne zo slovenských osád vo Vojvodine a väčšina je zo začiatku 20. storočia. Koncept výstavy Poznáte ma? tvoria rodinné fotografie, na ktorých sú zobrazení ľudia rozličných spoločenských skupín v tradičných krojoch, ale i v civilnom obleku z prvej polovice 20. storočia. Výstava printov fotografií, veľkosti 70×50 cm, bude inštalovaná v predsieni Slovenského vojvodinského divadla. Autormi výstavy sú etnológovia Anna Séčová Pintirová a Marijan Pavlov.

21.00 h. Výstava obrazov akad. maliara z Kysáča Michala Ďurovku

V Galérii Zuzky Medveďovej sa po prvýkrát prezentuje samostatnou výstavou obrazov akademický maliar z Kysáča Michal Ďurovka. Kurátorom výstavy je výtvarný kritik Vladimír Valentík. Noc múzeí je príležitosť vidieť zaujímavú výstavu, ale i nekaždodenný zážitok, happening, ako vzniká obraz. Michal Ďurovka sa návštevníkom predstaví priamo a prakticky, verejnou hodinou maľovania. Bude to zriedkavá možnosť na chvíľu pocítiť na vlastné oči zvláštnu a magickú atmosféru ateliéru.

Ak počasie dovolí, pred budovou Slovenského vojvodinského divadla tak, ako aj po minulé roky, budú nainštalované teleskopy. Aby ste dosiahli tajomstvá vesmíru, odborne a s láskou vám pomožu profesor Jaroslav Grňa a Janko Mravík, členovia astronomického združenia Univerzum.

Tešíme sa na vašu prítomnosť!