Nosí ho aj Madonna. Slovák Juraj Straka navrhuje látky v cene bytu

Keď sa pred bezmála troma rokmi prvýkrát denník Pravda zhováral s Jurajom Strakom, jeho kariéra dizajnéra potlačí v jednej z najprestížnejších francúzskych firiem na výrobu látok bola na vrchole. Bolo celkom pochopiteľným krokom, že sa posunul ďalej. A stal sa jedným z tvorcov návratu legendárneho módneho ateliéru Schiaparelli. Takto uvádza publicista ZDENO GÁFRIK úspešný príbeh dizajnéra Juraja Straku v denníku PRAVDA.

Spomínaný ateliér patrí vo Francúzsku do dvadsiatky módnych domov, ktoré tvoria módu haute couture. Vysokú módu charakterizuje výnimočný dizajnérsky prístup, práca s najdrahšími materiálmi či hodiny a hodiny roboty zručných šičiek a vyšívačiek, strihačov i krajčírov, ktorí pracujú na jednom modeli až niekoľko týždňov.

Výsledkom je popri unikátnom kuse odevu aj mimoriadne vysoká cena. Slovák Juraj Straka je už druhý rok hlavným dizajnérom pre potlače, dezény a tiež výšivky jednotlivých modelov. Predtým pôsobil šesť rokov na poste hlavného dizajnéra potlačí vo firme Bucol vo francúzskom Lyone. Kariéra v zahraničí sa mu vraj takpovediac „prihodila“.

Od Burdy k parížskym módnym domom

„Nikdy som nemal vysnené plány odísť do zahraničia. Dlhé roky mi bolo na Slovensku dobre a keby som sa neprihlásil na stáž do Lyonu, asi by som stále pôsobil doma,“ hovorí Straka, ktorý lásku k textilu objavil už ako dieťa.

„Moja mama ako každá správna československá žena 80. rokov si doma šila veci podľa Burdy. V byte sa povaľovali ústrižky látok a ja si dodnes pamätám, ako som sa s nimi hrával a vytváral si z nich koláže. Ešte aj dnes by som dokázal spamäti zreprodukovať vzory materiálov, z ktorých mama šila šaty s obrovskými ramennými vypchávkami,“ smeje sa Juraj.

V období strednej školy začal navštevovať súkromnú umeleckú školu a ocitol sa v ročníku dizajnérky Michaely Klimanovej-Trizuliakovej. Práve toto obdobie vníma ako určujúce v rámci ďalšej kariéry.

 

Na titulnej fotografii:

Juraj Straka už osem rokov úspešne pôsobí vo Francúzsku.

Foto: archív Juraja Straku

 

CELÝ PRÍBEJ DIZAJNÉRA JURAJA STRAKU

ČÍTAJTE NA PORTÁLI DENNÍKA PRAVDA

http://zurnal.pravda.sk/spolocnost/clanok/349852-nosi-ho-aj-madonna-slovak-navrhuje-latky-v-cene-bytu/