Ocenenie Vyslanec dobrej vôle Slovákom v zahraničí

V priestoroch rezortu diplomacie slávnostne odovzdal v sobotu 25. mája 2013 podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák ocenenia Vyslanec dobrej vôle (Goodwill Envoy). Ocenenie je určené úspešným Slovenkám a Slovákom, ktorí pôsobia v zahraničí a svojou prácou vynikajúcim spôsobom šíria dobré meno Slovenska vo svete. Tohtoročnými laureátmi sú doktorka Monika Gullerová, výskumníčka v odbore molekulárnej biológie na prestížnej univerzite v britskom Oxforde; profesor Marián Mark Stolárik, dlhoročný vedúci Katedry slovenskej histórie a kultúry na Ottawskej univerzite v Kanade a Matej Krén, významný slovenský výtvarník dlhodobo pôsobiaci v Prahe.

„Veľmi ma teší, že mám možnosť privítať tri vynikajúce osobnosti, občanov Slovenskej republiky, ktorí sa úspešne presadili v zahraničí a dosiahli výsledky vo svojej práci, o ktorých sa hovorí na celom svete. Cena Vyslanec dobrej vôle má slúžiť ako naše uznanie za vašu prácu, poďakovanie za to, čo ste dosiahli a za to, čo robíte pre Slovenskú republiku,“ povedal minister Miroslav Lajčák.

Ocenení sa netajili dojatím: „Mám obrovskú radosť z tohto prekrásneho ocenenia, naozaj to pre mňa veľa znamená a budem sa snažiť šíriť dobré meno Slovenska aj naďalej,“ prisľúbila Monika Gullerová. Profesor Marián Mark Stolárik vyjadril ľútosť nad tým, že sa dnešného dňa nedožil jeho otec. „Keby ma dnes videl, bol by veľmi hrdý,“ povedal. Svojsky vyjadril svoje potešenie výtvarník Matej Krén: „Nikdy by som nečakal, že na ministerstve zahraničných vecí môže vzniknúť situácia, že sa bude oceňovať aj výtvarné umenie. Ďakujem veľmi pekne, veľmi si to vážim,“ povedal.

Ocenenie Vyslanec dobrej vôle bolo po prvý raz udelené udelené v roku 2010 – jeho nositeľmi sa stali profesor Ján Vilček, uznávaný virológ a imunológ pôsobiaci v New Yorku, ktorého v januári 2013 ocenil prestížnym ocenením aj prezident USA Barack Obama; profesor Jaroslav Fabián, popredný fyzik pôsobiaci v Nemecku; odborník na zahraničnú a bezpečnostnú politiku Tomáš Valášek, v tom čase pôsobiaci vo Veľkej Británii ako poradca Madeleine Albrightovej pri tvorbe strategickej koncepcie NATO.

Text a foto:

www.mzv.sk