Oslavy 100. výročia B. Bjornsona

Dňa 26. apríla 2010 sa pri príležitosti 100. výročia smrti zišli pri hrobe Bjornstjerne Bjornsona pán Ján Zima, predseda Spoločnosti priateľov Slovenska v Nórsku spolu s veľvyslancom SR v Oslo pánom Dušanom Rozborom. V mene Spoločnosti priateľov Slovenska, Odborového zväzu dopravcov a v mene všetkých Slovákov, ktorí pracujú a bývajú v Nórsku, položili veniec pamiatky a vďaky.

Bjornstjerne Bjornson nebol iba veľkým nórskym básnikom, autorom textu nórskej štátnej hymny, bol taktiež angažovaným debatérom spoločenských tém a skutočným Európanom. Vo svojom snažení pomáhať slabším a utláčaným objavil Bjornson v strednej Európe Slovákov a Slovensko. Bol prvou medzinárodne známou osobnosťou, ktorá poukázala na neprávosti, ktoré sa diali Slovákom vo vtedajšom Uhorsku. Bol tiež tým, kto vyzýval medzinárodnú verejnosť, aby podporila tento malý národ.

Nedajú sa vypočítavať všetky listy a články, ktoré Bjornstjerne Bjornson napísal, aby tému Slovákov nastolil v Európe. Treba ale pripomenúť, že najušľachtilešie, čo môže človek urobiť voči iným, je postaviť sa na odpor voči neprávu a podať pomocnú ruku tomu, kto ju práve v tej chvíli potrebuje. Práve toto spravil Bjornstjerne Bjornson voči slovenskému ľudu.

Ďakujeme pán Bjornson! (Zopár myšlienok z pamätnej reči pána Jána Zimu nad hrobom Bjornstjerne Bjornsona v Nórsku)