Pavel Čáni, slovenský výtvarník zo Srbska, vystavuje v Bratislave

Významný slovenský akademický maliar a grafik v Srbsku PAVEL ČÁNI vystavuje od stredy 10. januára 2018 v bratislavskej Staromestskej galérii Zichy. Vernisáž výstavy jeho diel nazvanou Druhá strana bytia sa uskutočnila v rovnaký deň v galérii ZICHY na Ventúrskej ulici 9 v Bratislave. Na otvorení výstavy sa zúčastnil a prítomnému publiku sa prihovoril aj Ján Varšo, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

Na vernisáži výstavy, kurátorom ktorej je PhDr. Ľuboslav Moza, sa osobne zúčastnil aj Pavel Čáni, výtvarník – majster filozofie a surrealista v grafike, ilustrácii a maľbe, laureát Identifikačného kódu Slovenska.

Výstava potrvá do 31. januára 2018.

 

 PAVEL ČÁNI

Druhá strana bytia je v tvorbe autora aj pojmom pre hľadanie. Pretože tam sú ukryté pravdy, nepoznané tajomstvá a výrazy pre súcno bez slov. Druhou stranou pravdepodobne všetko začína. Neskôr sa v živote strácame, nevediac rozlíšiť podstatné od nepodstatného, zabudneme počítať a pri pohľade späť vidím mnoho desiatok rokov za nami. Pavel Čáni je mimoriadny zjav, ktorého v umení poznať vďaka originalite a jedinečnosti.

Grafik a maliar. V jednotlivých grafických cykloch autora je filozofia našej existencie (strechy, cesty), ale i snová realita jedincov. Vskutku je originálny. Dokáže pospletať klbká krásy a histórie, a dať im úplne nový priestor v umeleckom diele. Často som rozmýšľal, čo tým chce autor povedať. Ono to však človeku príde samo. Umelec nielen že majstrovsky dokáže prepojiť realitu, fantáziu a estetiku s remeselným majstrovstvom, ale vie tým, čo tvorí osloviť diváka. Milióny divákov. Pavel Čáni, mysliteľ, umelec, objavil mnoho z nášho bytia. V tom je najvyššia cena jeho umenia.

Narodil s v roku 1953 v srbskom Kočareve v slovenskej rodine. Študoval na Akadémii umení v Novom Sade a následne postgraduálne na Fakulte výtvarných umení v Belehrade. Jeho diela sú v galerijných i súkromných zbierkach. Zúčastnil sa desiatok výstav. Je držiteľom viacerých ocenení, laureátom Identifikačného kódu Slovenska.

 

PhDr. Ľuboslav Moza

člen Európskej akadémie vied a umení

 

Na titulnej fotografii:

Výtvarník Pavel Čáni.

FOTO: ĽUDO POMICHAL

 

Na snímkach vo fotogalérii:

Momentka z vernisáže v bratislavskej Galérii ZICHY.

Z vystavovaných diel Pavla Čániho.

FOTO: ĽUBOSLAV MOZA, kulpin.net, Slovenský kultúrny klub

 

Katalóg k výstave v Staromestskej galérii ZICHY

 https://artem.sk/attachments/article/490/cani18_kat.pdf