Peter Pellegrini medzi krajanmi v Báčskom Petrovci prisľúbil o. i. aj posilnenie kľúčových investičných projektov Slovákov vo Vojvodine

Portál Úradu vlády Slovenskej republiky v stredu 29. mája avizoval návštevu vysokého funkcionára slovami:  “Vo štvrtok 30. mája 2019 odcestuje predseda vlády SR Peter Pellegrini na oficiálnu návštevu Srbskej republiky. V Belehrade sa stretne s prezidentom Srbska Aleksandarom Vučićom a predsedníčkou vlády Srbskej republiky Anou Brnabićovou, s ktorou podpíše Medzivládnu dohodu o urovnaní pohľadávky. Na Slovensko sa premiér Peter Pellegrini vráti vo štvrtok 30. mája 2019 večer.” Presne tak sa aj stalo. 

Stavbou spravodajského materiálu netradične, zato s jasnou informačnou hodnotou referuje o návšteve slovenského premiéra P. Pellegriniho v hlavnom meste Srbska a následne v jednom z kľúčových prostredí Slovákov vo Vojvodine – Báčskom Petrovci na portáli týždenníka Slovákov v Srbsku Hlas ľudu – hl.rs redaktor HĽ a jeho petrovský reportér Jaroslav Čiep.

Program slovenského predsedu vlády sa začal vo štvrtok 30. mája stretnutím s prezidentom Srbska Alexandarom Vučićom. Podľa vyhlásenia kancelárie prezidenta spoločne „diskutovali o bilaterálnych vzťahoch, európskej ceste Srbska a situácii v regióne.“  Pri tej príležitosti Vučić zdôraznil, že vzťahy oboch krajín sú vynikajúce, čestné a priateľské, bez otvorených otázok, a že obchodná výmena je vyššia, ale existuje priestor na jej zlepšenie. Poďakoval slovenskému premiérovi za pokračujúcu podporu európskej integrácie Srbska. Zároveň aj za princíp neuznania jednostranne vyhlásenej nezávislosti Kosova a informoval ho o problémoch v dialógu s Prištinou.

Premiér Pellegrini zdôraznil, že Slovensko nezmení svoju pozíciu voči KaM a že je veľkým obhajcom vstupu Srbska do EÚ. Únia musí Srbsku poskytnúť konkrétnu perspektívu,“ povedal premiér Pelegrini.  Neskôr sa vysoký hosť z Bratislavy stretol aj srbskou predsedníčkou vlády Anou Brnabićovou.

Jedným z hlavných bodov pracovnej cesty slovenského premiéra bol podpis medzištátnej dohody o urovnaní dlhu Republiky Srbsko voči Slovenskej republike zhruba v hodnote 7 miliónov eúr. Tie by sa, podľa vyhlásenia Pellegriniho, mali použiť na podporu slovenských krajanských komunít vo svete. Tak aj našej slovenskej komunite v Srbsku.  Predseda vlády SR sa tiež zúčastnil na otvorení srbsko-slovenského podnikateľského fóra a stretol sa aj s policajtmi, ktorí strážia hranicu medzi Srbskom a Bulharskom.

Premiér SR v srdečnej atmosfére s krajanmi

Po ukončení úradných diplomatických rokovaní predseda vlády sa z Belehradu v poobedňajších hodinách presunul do Báčskeho Petrovca. V zasadacej sieni petrovského Zhromaždenia obce sa zvítal aj so slovenskými krajanmi v Srbsku.  Spevom ho privítal Komorný zbor Zvony zo Selenče pod taktovkou Juraja Súdiho.

V krátkom príhovore na tomto neformálnom stretnutí predseda vlády sprítomnil to, čo bolo podstatou jeho merania cesty do Belehradu, ale i to, že peniaze, ktoré by im Srbsko podľa dnešného dohovoru malo jednorazovo zaplatiť v lehote 45 dní, by mali zase poputovať do slovenského zahraničia.

„Môžem vám prisľúbiť, že veľká časť peňazí sa vráti naspäť, sem do Srbska, k vám. Aby sme vám pomohli splniť tie sny a túžby. Doteraz sme dávali malé sumy, malé granty na podporu malých projektov, malých organizovaných akcií, atď. Viem, že v Srbsku by sme si zaslúžili mať aj taký svoj vlastný slovenský dom. A ja si myslím, že z týchto peňazí si ho tu aj postavímerespektíve vy si ho postavíte,” prízvukoval Pellegrini, za čo sa mu dostalo potlesku.

Prítomnému vysokému hosťovi sa potom spoza hovorne v mene domácich protokolárne prihovorili predseda Obce Báčsky Petrovec Srđan Simić, predsedníčka Národnostnej rady slovenskej národnostnej menšiny Libuška Lakatošová a predseda Matice slovenskej v Srbsku Ján Brtka. Potom sa už diskutovalo v uvoľnenejšej atmosfére, kde aj viacerí jednotlivci slovenského etnika mali možnosť slovenskému premiérovi odovzdať skromné darčeky, či už poinformovať ho o aktualitách a predniesť aj niektoré požiadavky.

 

JAROSLAV ČIEP, Hlas ľudu – Báčsky Petrovec

Foto: autor

 

INFORMÁCIE O NÁVŠTEVE PREMIÉRA SR

V BÁČSKOM PETROVCI A FOTOGRAFIE

AJ NA PORTÁLI  KULPIN.NET

http://www.kulpin.net/22-aktuality/aktuality/10592-slovensky-premier-navstivil-bacsky-petrovec