Peter Župník: Fotografia je hra

V seriáli Pravdy s názvom Ako sa robí… postupne nazrieme do zákulisia sveta umenia a kultúry, v dnešnej časti prinášame bližší pohľad na vznik výtvarnej fotografie. Ďalšie časti nájdete v Pravde v kultúrnej rubrike každý utorok. Týmito slovami uviedla v denníku PRAVDA redaktorka JENA OPOLDUSOVÁ časť seriálu, ktorá sa venuje fotografii. A nie hocakej. Peter Župník, Slovák, žijúci v Paríži, patrí k špičke a noblese slovenskej umeleckej fotografie, je jedným „z veľkej osmičky“ Slovenskej novej vlny – budúcej elity slovenských fotografov, študujúcich v 80. rokoch minulého storočia v Prahe na FAMU.

Niektorí českí kurátori ma už považujú za francúzskeho fotografa, čo ma nesmierne pobavilo,“ usmial sa Peter Župník. Z Paríža priletel do Bratislavy na vernisáž Slovenskej novej vlny. Aj výstava, ktorá patrí k vrcholom tohtoročného Mesiaca fotografie, dokazuje, že je najpoetickejším zo slovenských autorov, ktorí v polovici osemdesiatych rokov výrazne vstúpili na scénu vtedajšej československej fotografie.

Nekladie si otázku, či je slovenský, český, alebo francúzsky fotograf. „Narodil som sa v Levoči, vyrastal som na Spiši, moja mama je z Plzne, otec z Ukrajiny. ŠUP-ku som vyštudoval v Košiciach, v Prahe som strávil dvanásť rokov života, teraz žijem v Paríži. Považujem sa za fotografa. Stačí!“ Vysvetlil päťdesiattriročný fotograf, ktorý od polovice deväťdesiatych rokov žije v Paríži.

V októbri vystavoval v parížskej Galerie Arcturus. Pri príležitosti pätnásteho výročia jej existencie v nej vystavovali umelci, ktorých zastupuje. „Vedľa mňa visel Marc Riboud, čo ma potešilo. Pre mňa je to fotografický guru. V päťdesiatych rokoch urobil slávnu fotografiu muža, ktorý natiera konštrukciu eiffelovky so zdvihnutou nohou, čím tak trochu pripomína tanečníka,“ spomenul Peter Župník.

Na titulnej fotografii:

Päťdesiattriročný fotograf Peter Župník už od polovice deväťdesiatych rokov žije v Paríži.

Autor: Pravda, Ivan Majerský

 

O PRÍBEHU FOTOGRAFIE TAK,

AKO JU VNÍMA PETER ŽUPNÍK,

ČÍTAJTE NA PORTÁLI DENNÍKA PRAVDA:

http://kultura.pravda.sk/galeria/clanok/337592-peter-zupnik-fotografia-je-hra/