PORTÁL STORYTELLER o krajanoch počas pandémie COVID-19: Imrich Fuhl z Maďarska v debate s Vladimírou Dorčovou Valtnerovou

Multimediálny a žánrovo rozmanitý internetový portál STORYTELLER, zriaďovateľkou a šéfredaktorkou ktorého je krajanská novinárka a publicistka v Srbsku Vladimíra Dorčová-Valtnerová, inak členka Komisie pre médiá a vydavateľskú činnosť Slovákov žijúcich v zahraničí, iba potvrdzuje históriou potvrdený fakt, že žurnalisti, reportéri, fotografi či kameramani boli odjakživa v prvých líniách v čase i nečase. Teda boli zakaždým tam, odkiaľ bolo treba informovať, prinášať obraz, rôzne posolstvá – a bolo jedno, či to bolo v dobách hojnosti  a pohody, alebo v krízových situáciách poznačených kolapsom ekonomiky, humanitárnych a prírodných katastrof, vojen…  Ku cti našich krajanských médií, pracovníkov redakcií novín, časopisov, televíznych a rozhlasových štúdií krajanov dvojnásobne v týchto týždňoch a mesiacoch preto platí, že pracujú – vychádzajú, vysielajú a šíria informácie aj počas pandémie.

Vírus s prekliatou značkou COVID-19 dokonca, ako sme sa v našich pravidelných telefonátoch na linke Bratislava – Mlynky zhodli s Imrichom Fuhlom, predsedom predstavenstva Neziskovej organizácie SlovakUm pri Celoštátnej slovenskej samospráve v Maďarsku (o. i. vydáva aj týždenník Slovákov v Maďarsku  ĽUDOVÉ NOVINY), akoby posilnil kreatívne myslenie reportérov, publicistov a tvorivých redaktorov.  Dokážu, podľa slov Imricha Fuhla, prísť na množstvo príťažlivých tém, za ktorými nemusia, ba teraz ani nemôžu do terénu (pre objektívne dôvodu sociálneho "dištancu" v rámci ochrany zdravia…) – vystačia si z komunikáciou cez skype, zoom, mobil, internet… K slovu prichádza aj využívanie archívov počas ich "jarného upratovania" v rámci práce z domu. Oprašujú sa v osvieženej fazóne spomienky na staré vydania, "výberovky" z nich – a to sa aj v ďalších týždňoch a mesiacoch (pravdepodobne až do konca leta) premietne akiste nielen v číslach Ľudových novín, ale aj v týždenníku Slovákov v Srbsku Hlas ľudu, mesačníkoch – Prameň v Chorvátsku, Život v Poľsku, Pohľady v Rakúsku a pod.

Nech už bude tak či onak, invencii, fantázii, najmä však žurnalistickej erudovanosti, sa medze nekladú. Pričom Imrich Fuhl ako predseda Komisie pre médiá a vydavateľskú činnosť vysoko oceňuje objavnosť a aktivity krajanských žurnalistov – kolegov, ktorí vo svojich médiách – vrátane rádií a televízií, potvrdzujú svojou profesionalitou a zajedno aj vynachádzavosťou, že si právom zasluhujú prívlastok "siedmej veľmoci". Pre naše krajanské komunity vo svete sa tak stávajú dôležitým zdrojom objektívnych informácií z ich domovských štátov, zo sveta, ale aj zo Slovenska. V Úrade pre Slovákov žijúcich v zahraničí im za to vyslovujeme veľkú vďaku a na diaľku ich povzbudzujeme v ich ďalšom úsilí a v týchto podmienkach vskutku neľahkej novinárskej práci!

ĽUDO POMICHAL

 

Na snímkach vo fotogalérii:

Vladimíra Dorčová-Valtnerová a Imrich Fuhl počas programu Tvorivej školy žurnalistiky 2019 v Košiciach.

Foto: Paul Stacho (2), Ľudo Pomichal (1)

 

SLEDUJTE VIDEO ROZHOVOR

NA PORTÁLI  STORYTELLER:

Vladimíra Dorčová-Valtnerová a Imrich Fuhl o situácii v podmienkach koronavírusovej krízy v Maďarsku – dĺžka videa 26 minút:

#budiStoryteller #podrziStoryteller #budStoryteller #podporStoryteller

Video interview so slovenským kolegom – krajanským novinárom, publicistom a fotografom z Maďarska Imrichom Fuhlom (celé je k dispozícii na facebooku SLOVENSKÝ SVET) –  otvorilo seriál video rozhovorov portálu STORYTELLER so slovenskými krajanskými žurnalistami v rôznych štátoch sveta, v ktorých žijú slovenské komunity,  na aktuálnu tému pandémie COVID-19. O ďalších budeme návštevníkov webu ÚSŽZ informovať, resp. uvádzať prekliky na Storyteller.

 

SLOVENSKÝ SVET:

https://www.facebook.com/SlovenskySvet/