Predseda NR SR A. Danko na Dňoch slovenského zahraničia v rumunskej Oradei

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko verí, že zástupcovia východnejších a chudobnejších štátov EÚ ukážu silným a väčším národom, že len priateľstvo, porozumenie, láska a vzájomná úcta zachránia EÚ a zabránia takým udalostiam, ako bol brexit. Podľa informácie TASR to vyhlásil po rokovaní s predsedom rumunského parlamentu Florinom Iordachem v rumunskej Oradei, kde sa predseda NR SR zúčastnil v piatok 2. septembra aj na otvorení Dní slovenskej kultúry. Na podujatí sa zúčastnil aj štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parízek.

A. Danko chce podľa informácie TASR zaviesť aj tradíciu stretávania sa predsedov národných parlamentov. „Našim mottom je zachovanie identity národných parlamentov a priblíženie sa v komunikácií s Európskym parlamentom. Hlavnou úlohou je zabrániť nárastu politiky, ktorá by rozbíjala EÚ,“ zdôraznil s tým, že je povinnosťou politikov priblížiť európske štruktúry občanom jednotlivých krajín. A. Danko tiež vyjadril podporu Slovenska Rumunsku v jeho snahách o vstup do schengenského priestoru. V súvislosti s nedávnym 72. výročím SNP zase poďakoval všetkým Rumunom za obeť, ktorú podstúpili v druhej svetovej vojne. „Osobitne ma teší, že v novodobej ére EÚ sme blízki partneri,“ povedal A. Danko. Predseda slovenského parlamentu tiež poďakoval Rumunsku, že miestnym Slovákom umožňuje milovať svoju reč a národ. „Ďakujem za vašu pohostinnosť, ktorú náš národ v Rumunsku dostáva a vyjadrujem obrovskú spokojnosť z toho, aké máme vzájomné vzťahy,“ podotkol.

F. Iordache zdôraznil, že v ťažkých situáciách a kľúčových momentoch boli Slováci a Rumuni spolu a takto musia pokračovať aj ďalej.Myslím, že diplomaciou našich parlamentov možno nájsť spoločnú schodnú cestu. V rumunskom parlamente je zástupca slovenskej menšiny a aj toto prispieva k udržiavaniu vášho jazyka a tradícií,“ zdôraznil.

Andrej Danko bol v piatok 2. septembra na pracovnej návšteve Rumunska, kde v rámci programu otváral recepciu k štátnemu sviatku Dňa Ústavy SR. Okrem toho sa zúčastnil aj na Dňoch slovenského zahraničia, podujatí organizovanom Svetovým združením Slovákov v zahraničí (SZSZ). Predseda NR SR sa stretol aj so šéfom SZSZ Vladimírom Skalským a členom Poslaneckej snemovne rumunského parlamentu reprezentujúcim slovenskú menšinu v Rumunsku Adrianom Miroslavom Merkom.

 

ZDROJ: TASR, ÚSŽZ

 

Na titulnej fotografii:

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (vpravo) a predseda Snemovne rumunského parlamentu Florin Iordache v rumunskej Oradei v piatok 2. septembra 2016.

Foto: TASR

 

Na snímkach vo fotogalérii:

Momentky z programu Dní slovenského zahraničia v Oradei a v prostrediach Slovákov v rumunskom Bihore.

 

FOTO: MONIKA NECPALOVÁ

(Facebook SZSZ)

 

Viac fotografií:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10210379866603227.1073741878.1539709327&type=3