Predseda vlády SR sa v Budapešti stretol aj so Slovákmi žijúcimi v Maďarsku

Predseda vlády SR Igor Matovič sa v piatok 12. júna 2020 v závere svojej oficiálnej návštevy Maďarska stretol s predstaviteľmi slovenskej menšiny. Na schôdzke na pôde veľvyslanectva SR v Budapešti sa zúčastnili aj predsedníčka Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM) Alžbeta Hollerová Račková a zástupca Slovákov v Národnom zhromaždení, tzv. parlamentný hovorca, Anton Paulik.

Podľa informácie spravodajcu TASR Igor Matovič, predseda vlády SR, vyjadril radosť zo stretnutia s tamojšími Slovákmi, ktorí – ako povedal – si aj po 300 rokoch chránia svoj jazyk a chcú ho uchrániť aj pre svoje deti a vnúčatá. "Aj Viktor Orbán otvoril tému, že by Maďarsko chcelo darovať Slovákom v Maďarsku jeden kostol na to, aby si tam vytvorili svoje centrum, lebo ten kostol už neslúži pôvodným účelom," povedal slovenský premiér a dodal, že hovorili aj o učiteľoch slovenčiny, ktorých v Maďarsku nie je dostatok. Predseda slovenskej vlády podčiarkol, že Slovákov v zahraničí treba podporovať.

Predsedníčka CSSM Alžbeta Hollerová Račková pre TASR už dávnejšie uviedla, že ide o bývalý slovenský evanjelický kostol v Budapešti na Rákocziho triede, ktorý by slúžil ako multifunkčné centrum Slovákov. Na jeho rekonštrukciu by prispeli maďarská i slovenská vláda.

Igor Matovič pripomenul aj schôdzku s predsedom maďarského Národného zhromaždenia Lászlóom Kövérom. Stretnutie označil za rovnako priateľské ako s Viktorom Orbánom. "Lászlóovi Kövérovi som povedal, že konečne som v tej budove, ktorú stavali Slováci. Na Slovensku sa to traduje, tak sme sa tomu aj zasmiali," dodal I. Matovič s poznámkou, že politiku robí trošku inak, nie vždy v súlade s bontónom a protokolom, ale o to úprimnejšie.

SLEDUJTE VIDEO:

https://www.teraz.sk/najnovsie/matovic-v-budapesti-rokoval-s-predstav/473617-clanok.html

ZDROJ: teraz.sk /TASR

 

PODROBNE AJ NA PORTÁLI

TÝŽDENNÍKA ĽUDOVÉ NOVINY

http://www.luno.hu/aktuality/aktuality-politika/28842-premieri-slovenska-a-ma-arska-o-narodnostn-ch-komunitach

 

Na titulnej fotografii:

Na slávnostnom obede po návšteve premiéra Slovenskej republiky okrem oboch premiérov sa zúčastnili politici, podnikatelia a osobnosti národnostného verejného života Slovákov v Maďarsku.

Foto: FB AP