Predsedníčka Kultúrnej spoločnosti priateľov Milana Rúfusa zo Švédska sa stala novou členkou zboru poradcov

Novou členkou zboru poradcov predsedu Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí sa stala Nadja Hammarberg zo Švédska.

N. Hammarberg je zakladateľkou a predsedníčkou Kultúrnej spoločnosti priateľov Milana Rúfusa, občianskeho združenia založeného v Štokholme v roku 2003, ktoré sa usiluje podporovať a prehlbovať znalosti o slovenskej kultúre vo Švédsku a rovnako o švédskej kultúre, literatúre a predovšetkým poézii na Slovensku. Vo svojej novej funkcii by sa rada venovala podpore a prehlbovaniu znalostí o slovenskej kultúre nielen vo Švédsku, ale aj v ďalších krajinách prostredníctvom siete kontaktných osôb, ktorú si už vytvorila a na novej pozícii ju bude aktívne rozširovať.

N. Hammarberg pochádza z Bystrej pod Ďumbierom. Študovala v Bratislave na Vysokej škole ekonomickej a v roku 1968 bola prijatá na doktorandské štúdium Ekonomického ústavu Slovenskej akadémie vied. Dubčekovsky naladená, plná nadšenia, chcela pôvodne pracovať na vtedajších ekonomických reformách. Nasledovalo však hlboké sklamanie z ďalšieho vývoja (sovietska okupácia), čo ju v roku 1969 priviedlo k rozhodnutiu emigrovať do Švédska. Tam po druhýkrát vyštudovala ekonomiku a začala sa viac venovať poézii, literatúre a recitovaniu. V Kultúrnej spoločnosti priateľov Milana Rúfusa sa snaží popri tvorbe nášho veľkého básnika propagovať vo Švédsku aj literárne diela Jozefa Leikerta a Antona Hykischa a na Slovensku diela jedného z najväčších svetových básnikov 20. storočia švédskeho pôvodu Tomasa Tranströmera.

N. Hammarberg pracovala vo viacerých súkromných spoločnostiach, najmä ako auditorka, a to aj na projektov z Európskeho sociálneho fondu. V roku 2006 bola zvolená za hospodárku Svetového združenia Slovákov v zahraničí (SZSZ), tejto funkcie sa však vzdala v roku 2008 z dôvodu nemožnosti riadne vykonávať svoju funkciu v dôsledku politiky súčasného vedenia SZSZ.