Prešovčanka Mira Čorbová: Láska ju zaviedla na Nový Zéland, otvorila si galériu

Mira Čorbová z Prešova sa ocitla na druhom konci sveta. Vyrastala neďaleko futbalového štadióna, chodila na výtvarnú na Plzenskú, kde bol jej obľúbeným učiteľom Jozef Čanda. A dnes má vlastnú galériu na Novom Zélande. O zaujímavom príbehu Slovenky zo Šariša napísal MICHAL FRANK v týždenníku SME – PREŠOVSKÝ KORZÁR.

Roky žila v Londýne, kde sa zoznámila so svojím terajším manželom z Nového Zélandu. Výtvarníčka Mira Čorbová, dnes už Smith, sa s manželom, umeleckým fotografom Brianom Smithom, presťahovala na Nový Zéland a dnes žije v meste Taupo. Otvorili si aj vlastnú galériu.

„Žijem v Taupo, ale milujem hlavné mesto Wellington, ktoré je skutočne umelecké,“ vraví Mira, ktorá tam bude v júni vystavovať na prestížnej New Zealand Art Show. Ešte predtým ju čaká Original Art Show v Aucklande, čo sa mnohým umelcom nepodarilo.

Prácu nezohnala, plní si sen

Kúsok Prešova v novozélandskom meste Taupo môžu nájsť turisti v The Art Lounge Gallery. „V októbri som si zobrala úver a otvorila som si vlastný biznis. Mať vlastnú galériu bolo vždy mojím veľkým snom,“ prezradila Prešovčanka, ktorá na Novom Zélande nemohla nájsť prácu vyše roka.

Teraz maká na projekte, ktorému verí. „Pracujem v mojej galérii sedem dní v týždni cez leto a od zimy šesť dní.“ Momentálne to ešte nie je zárobková činnosť, no Mira je presvedčená, že uspeje. „Mám veľké plány s umením a s pomocou ľuďom cez umenie,“ verí si Mira Smith, ktorá vyštudovala psychológiu a umenie.

Venuje sa abstraktnému umeniu, jej manžel fotografii. V ich malej galérii ponúkajú priestor umelcom, okrem toho robí Mira tvorivé dielne pre dospelých výtvarníkov i pre deti. Organizuje rôzne podujatia a venuje sa aj „liečeniu cez umenie“.

Cudzinec je vždy cudzinec

Výtvarníčka potvrdzuje, že presadiť sa v zahraničí nie je ľahké. „Nevýhodou je, že mám prízvuk a nie som odtiaľto. Či už v Anglicku, alebo na Novom Zélande, cudzinec je vždy cudzinec, ale mňa to už nebolí, lebo viem, koľko som si toho musela prežiť a sťažovať sa nikomu nebudem. Tí, čo žili v zahraničí, pochopia,“ vraví.

„Stretla som veľa nádherných ľudí, od bezdomovcov až po celebrity. Človek ako človek, nezáleží, aký má majetok. Láska je všetko, nie peniaze,“ zdôrazňuje Mira, ktorú ženie v pred pozitívne myslenie a viera v to, že zázraky sa dejú. „Trpezlivosť ruže prináša,“ zopakuje známe úslovie.

Prečo odišla zo Slovenska? „Vždy som túžila cestovať, vidieť svet a stretnúť ľudí z iných krajín. Vždy ma zaujímalo, ako tí druhí žijú vo svete.“

Na Slovensku sa už žiť nechystá. S láskou svojho života sa zoznámila pred desiatimi rokmi v Anglicku. Po dvoch rokoch presviedčania ju presvedčil, aby sa odsťahovali do jeho rodnej krajiny. Tak sa ocitla na Novom Zélande.

„Prežili sme aj ťažké časy, ako manželovu rakovinu minulý rok, ale už je to, dúfam, v poriadku. Žijem obklopená nádhernou prírodou a stretávam dobrých ľudí, ktorí ma tiež inšpirujú. Teraz sa s manželom sústredíme na naše umenie, našu galériu a na rodinu. Láska lieči a to je môj cieľ,“ dodáva Prešovčanka, ktorá išla za hlasom svojho srdca na druhý koniec zemegule, kde sa snaží splniť si svoje sny.

 

Autor: MICHAL FRANK, SME – Prešovský korzár

 

Na titulnej fotografii:

Prešovčanka Mira Čorbová si otvorila na Novom Zélande vlastnú galériu.