Prezident Andrej Kiska nabádal Slovákov v New Jersey, aby nápadmi pomohli Slovensku

Slováci, ktorí žijú v zahraničí, by nemali zabúdať na svoju krajinu. Mali by naopak skúšať prichádzať s nápadmi, ako jej pomôcť. Takto apeloval na krajanov v USA počas Festivalu slovenského dedičstva v Holmdel v štáte New Jersey prezident SR Andrej Kiska. Podujatie, ktoré každý rok pripomína slovenskú kultúru a tradície, si v nedeľu 28. septembra 2014  prišli pozrieť podľa informácie agentúry TASR tisícky návštevníkov z celých Spojených štátov.

„Slovensko je nádherná krajina, kde žijú ľudia, ktorí tvrdo pracujú, a ja som veľmi pyšný, že môžem byť prezidentom tejto krajiny. Ale Slovensko potrebuje aj pomoc, potrebuje sa zlepšiť v mnohých veciach. Preto prosím mnohých z vás, ktorí ste sa tu stali úspešnými, nezabúdajte na našu krajinu," vyhlásil Andrej Kiska vo svojom príhovore ku krajanom. Za seba prezident Andrej Kiska sľúbil, že sa postaví za každého, kto príde s novým nápadom, ako pomôcť krajine. „Myslite na ňu a keď budete mať akýkoľvek nápad, čokoľvek si myslíte, že by našej krajine mohlo pomôcť, príďte s tým nápadom a vyskúšajte sa zamyslieť nad tým, či by sme nemohli spolu spraviť niečo pre Slovensko," vyzval prezident SR A. Kiska.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitosti Miroslav Lajčák zase krajanom na festivale sľúbil, že dôjde k úprave legislatívy, ktorá zakazuje Slovákom dvojaké občianstvo. Súčasná vláda totiž podľa neho nechce, aby Slováci v zahraničí po získaní občianstva iného štátu strácali to slovenské.Trápi nás, že v dôsledku zákona, ktorý bol prijatý kvôli niečomu úplne inému, na to doplácate. Máme už na stole návrh zákona, ktorý umožní, aby ste si ponechali dvojaké občianstvo, a tí, ktorí medzičasom o slovenské občianstvo prišli, si budú môcť oň znovu zažiadať a dostanú ho," avizoval Miroslav Lajčák. Právnu normu prijala prvá vláda Roberta Fica v reakcii na zákon zjednodušujúci získanie maďarského občianstva krajanom žijúcim v zahraničí, vrátane volebného práva.

V lietadle, ktorým do Spojených štátov prišiel prezident Kiska, doviezla delegácia aj 500 učebníc pre výučbu slovenčiny v troch školách v USA. Takéto učebnice môžu ale získať aj ďalší krajania, ktorí o ne požiadajú, prisľúbil podľa informácie TASR šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák. „Na Slovensku nám na vás záleží a myslíme na vás," dodal.

Prezident SR Andrej Kiska je v USA na pracovnej ceste od utorka 23. septembra. Po návšteve krajanského festivalu odcestoval A. Kiska na západné pobrežie krajiny, kde postupne navštívi mestá San Diego a San Francisco. Späť do vlasti sa vráti vo štvrtok 2. októbra.

 

ZDROJ: TASR

Fotografie zo stretnutia A. Kisku s krajanmi na Festivale slovenského dedičstva v Holmdel (štát New Jersey): TASR