Prezident SR Ivan Gašparovič zavítal v New Jersey medzi krajanov

Prezident SR Ivan Gašparovič počas pracovnej návštevy v Spojených štátoch amerických zavítal na Festival slovenského dedičstva v meste Holmdel v New Jersey. Hlavu štátu na podujatí v nedeľu 23. septembra privítala za organizátorov Nina Holy, generálna tajomníčka Slovenskej ligy v Amerike. Prezident v príhovore ku krajanom zdôraznil okrem iného význam väzby Slovenska a USA ako dvoch spojencov, členov Severoatlantickej aliancie, ktorí zdieľajú rovnaké hodnoty.

„Slovenská republika na budúci rok oslávi dvadsiate výročie svojej samostatnosti a pri tejto príležitosti vám chcem pripomenúť, že Slovensko za týchto dvadsať rokov ukázalo svoj úspešný príbeh,“ povedal podľa informácie TASR Ivan Gašparovič. V tejto súvislosti najvyšší predstaviteľ SR americkým Slovákom poďakoval za ich pomoc a aktivity pri šírení slovenského dedičstva, tradícií a kultúry v Spojených štátoch amerických.

Prezident pred niekoľkými tisíckami krajanov vyjadril potešenie, že tento festival sa v New Jersey koná už po 35. raz. „Toto podujatie sa nesie v duchu osláv slovenského národného dedičstva, tradičnej kultúry, folklóru a je už 35 rokov dôkazom toho, že v Spojených štátoch naďalej žijú Slováci, ich rodiny, potomkovia, ale aj lojálni americkí občania – priaznivci Slovenska, ktorí majú záujem udržiavať a ďalej pestovať vzťah k svojim koreňom,“ uviedol I. Gašparovič.

Na Festivale slovenského dedičstva v Holmdeli vystúpili slovenské folklórne skupiny a umelci žijúci v USA. Slováci žijúci v New Jersey a okolí už od roku 1977 organizujú tento festival, aby si pripomenuli svoje rodné korene a slovenskú kultúru.

Podľa výsledkov posledného sčítania obyvateľstva v USA sa k slovenskému pôvodu hlási približne 800 000 občanov. Reálne odhady však hovoria až o počte 1,2 milióna občanov v USA, hlásiacich sa k svojim slovenským  koreňom v niekoľkých generáciách.

 

Foto: www.prezident.sk