Prezidenti M. Zeman a I. Gašparovič poklepali Poslednú tehlu Slovenského domu v Prahe

V priestoroch Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Prahe sa v stredu 28. mája 2014 v rámci stretnutia s krajanmi uskutočnilo slávnostné poklepanie symbolickej Poslednej tehly Slovenského domu v Prahe. Akt sa konal v rámci programu rozlúčkovej návštevy Ivana Gašparoviča v Českej republike pred ukončením jeho druhého funkčného obdobia na poste prezidenta SR.

Poslednú tehlu Slovenského domu v Prahe v prítomnosti ďalších osobností oboch krajín vrátane veľvyslancov ako aj predstaviteľov Slovákov žijúcich v Českej republike poklepali prezident Českej republiky Miloš Zeman a prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič. Na následnom stretnutí a debate s obidvoma prezidentmi sa zúčastnil aj Igor Furdík, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

Projekt Slovenského domu, ktorý je situovaný na Soukenickej ulici 3 v centre Prahy a už čoskoro začne slúžiť Slovákom v Česku, vznikol na základe politickej dohody oboch prezidentov.  „Priestory zakúpil a rekonštruuje Slovensko-český klub s podporou Ministerstva kultúry ČR a Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí. V dome bude multifunkčná sála, galéria, knižnica a archív či kancelárie,“ informoval predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí a riaditeľ Slovenského domu v Prahe Vladimír Skalský.

Samotnú „Poslednú tehlu Slovenského domu v Prahe“  predstavuje skulptúra, ktorá je dielom Ondreja 4. Zimku, najvýznamnejšieho slovenského sochára generácie štyridsiatnikov. „V samom srdci tehly ako stavebného prvku kreujú otvory – vzduchové kapsy tvar slovenského dvojkríža, pričom symbolicky udržujú v súlade so svojím pôvodným technologickým určením priaznivú atmosféru v Slovenskom dome, ktorý je majákom v kultúrnych vodách nám najbližšieho štátu, čo zasa stvárňuje celé dielo vrátane podstavca,“ uviedol autor zaujímavého umeleckého artefaktu.