Publicista Marián Pauer spomína na Eugene A. Cernana, astronauta so slovenskými predkami, v Rádiu Lumen

Aj na Slovensku ešte doznieva smutná zvesť z pondelka 16. januára 2017 o skone amerického astronauta so slovenskými a českými koreňmi svojich predkov – Eugene Andrew Cernana. Vo veku 82 rokov odišiel takto posledný astronaut, ktorý kráčal po povrchu Mesiaca.  Hoci sa Cernan narodil v USA, jeho korene siahajú na Slovensko. Eugenov starý otec Štefan bol rodákom z Kysúc. Spolu s manželkou Annou v roku 1903 emigrovali do Chicaga. Samotný astronaut navštívil Slovensko naposledy v roku 2004, keď v Bratislave otvoril výstavu Človek na mesiaci. Práve počas jeho posledného týždňového pobytu na Slovensku, ktorý v septembri 2004 vyvrcholil vernisážou spomínanej výstavy, E. A. Cernana sprevádzal v Bratislave Marián Pauer, spisovateľ, publicista a významný teoretik fotografie na Slovensku, ktorý okrem výstavy, ktorú pripravil ako jej kurátor, prezentoval aj knižnú publikáciu o slávnom astronautovi s názvom Žiť svoj sen.

Rádio Lumen oslovilo v týchto dňoch Mariána Pauera, aby svojim poslucháčom sprostredkovalo spomienky na Eugene Andrew Cernana doslova z prvej ruky. Od človeka, ktorý sa od roku 2003, keď začala Pauerova korešpondencia (najskôr listová – písomná) s astronautom, mimoriadne veľkorysým a charizmatickým človekom, zblížil aj ľudsky. Napokon, najlepším svedectvom toho je pútavé rozprávanie v bezmála 30-minútovej relácii Rádia Lumen, ktorá odznela od 8.30 h v pondelok 23. januára. Bola to iba 1. časť ožívajúcich spomienok na E. A. Cernana, jej druhú časť uvedie Rádio Lumen v pondelok 30. januára v rovnakom vysielacom čase.

 

POČÚVAJTE SPOMIENKY MARIÁNA PAUERA

NA ASTRONAUTA EUGENE ANDREW CERNANA

VO VYSIELANÍ RÁDIA LUMEN

http://www.lumen.sk/archiv.html

 

 

NAMIESTO DOSLOVU

 

Jedinečný projekt Človek na Mesiaci v Bratislave

Počas tretej návštevy Slovenska v septembri 2004 Eugene Andrew Cernan slávnostne otvoril výstavu farebných fotografií, ktoré zhotovili počas letu do kozmu v roku 1972. Návštevníci výstavy s názvom Človek na Mesiaci v Slovenskom národnom múzeu (SNM) si mohli pozrieť expozíciu, ktorú tvorilo 15 veľkorozmerných a 54 menších záberov z pozemskej prípravy i letu na Mesiac, pochádzajúcich z archívu NASA v americkom Houstone. Sprevádzal ju autentický filmový dokument vesmírnej "púte".  Multimediálny projekt Človek na Mesiaci uskutočnili v Bratislave pri príležitosti 70. narodenín amerického astronauta.  

Súčasťou projektu bola projekcia dokumentu o astronautovi, o jeho múzeu v Chicagu, ako aj krst Paueurovej príbehovej biografie o Cernanovi Žiť svoj sen. Projekt mal úspech, veď iba samotnú výstavu navštívilo viac ako 40-tisíc ľudí. Bonbónikom bola účasť samotného Eugena A. Cernana na celom projekte v Bratislave, pričom počas jeho návštevy Slovenska ho prijal prezident SR Ivan Gašparovič a rektor STÚ mu udelil čestný doktorát.

Autorom a kurátorom multimediálneho projektu Človek na Mesiaci (september – december 2004) bol spisovateľ, publicista a teoretik fotografie Marián Pauer. Na Bratislavskom hrade a v priestoroch Slovenského národného múzea vtedy vystavil priam na piedestál amerického astronauta so slovenskými koreňmi.

 

Na titulnej fotografii:

Astronaut Eugene Andrew Cernan (na snímke vpravo) v spoločnosti autora a kurátora multimediálneho projektu Človek na Mesiaci Mariánom Pauerom v septembri 2004 v Bratislave. Bola to posledná návšteva pána E. A. Cernana na Slovensku.