RSKS vo Viedni pozýva na prechádzku históriou: 650 rokov Viedenskej univerzity a slovenské osobnosti

Slováci žijúci vo Viedni a v jej širšom okolí žijú v intenzívnej atmosfére všetkého, čo ich s hlavným mestom Rakúska spája, čo napĺňa kolorit ich všedných či sviatočných dní. A tak neobchádzajú ani pamätné a historické dátumy, snúbiace sa s „valčíkovou“ metropolou na Dunaji. Skutočnosť, že Viedni patrí aj visačka vzdelanostného centra krajiny našich susedov, netreba zvlášť zdôrazňovať. A tak je aj vcelku prirodzené, že Rakúsko-slovenský kultúrny spolok vo Viedni (RSKS) sa v sobotu 18. apríla 2015 podujal v popoludňajších hodinách (od 13.30 h pred hlavným vchodom Viedenskej univerzity) pre záujemcov z radov našich krajanov a ich priateľov zorganizovať pri príležitosti 650. výročia založenia Viedenskej univerzity prechádzku spojenú s odborným historickým výkladom.

Pozvánku na podnetné popoludnie v sobotu 18. apríla približuje Ingrid Žalneva zo Sekretariátu RSKS: „Podujatie „650 rokov Viedenskej univerzity a slovenské osobnosti – prechádzka s výkladom histórie“ si kladie za cieľ oboznámiť sa so slávnou minulosťou, ale aj súčasnosťou prestížneho vzdelanostného centra, a to aj v jeho kontexte so slovenskou stopou. Prejdeme sa okolo hlavnej budovy univerzity na Ringu, aby sme videli aj sgrafitové obrazy na západnej fasáde a vnímali okolité stavby ako súčasť veľkolepého projektu bulváru Ringstrasse. V aule si vysvetlíme históriu univerzity, uvidíme mramorovú tabuľu rektorov, model univerzity s úpravami do budúcna, portréty nositeľov Nobelovej ceny, ktorých univerzita vychovala. Na schodišti zastaneme na mieste, na ktorom sa odohrala vražda a v súčasnosti nahrávala jedna z epizód seriálu Miesto činu. Pri prehliadke arkádového dvora si ukážeme busty slovenských učencov a spoločne porozmýšľame, kde sú ocenené ženy. Na záver nazrieme do historickej univerzitnej čitárne,“ uviedla Ingrid Žalneva s dôvetkom, že o odborný výklad počas exkurzie sa postará certifikovaná sprievodkyňa Ing. Jana Gregor-Rogler.

Vstupné: dobrovoľný príspevok pre RSKS

Miesto stretnutia: v sobotu 18. apríla – Universitätsring, Hlavný vchod do Viedenskej univerzity, čas stretnutia: 13.30 h.

Prehľad aktuálnych podujatí RSKS: http://www.slovaci.at/program.html – zmena programu vyhradená

 

PROGRAM RSKS: APRÍL 2015