Slováci František Balogh a Jakub Klikač zaujali v Abú Dhabí

Dubaj sa už dávno pýši svojím umelo vytvoreným palmovým ostrovom. Luxusné vily sú na ňom také drahé, že si ich môžu dovoliť len filmové a futbalové hviezdy. Podobný ostrov, ale s množstvom umelo vytvorených kanálov, zelenými parkami, s vlastným zdrojom energie, s vlastnou čističkou by mohol vzniknúť o 160 kilometrov ďalej v ďalšom meste Spojených arabských emirátov v Abú Dhabí. Pozoruhodné na tom je to, že projekt navrhli dvaja Slováci, vtedy ešte stredoškoláci, dnes už prváci – vysokoškoláci: František Balogh a Jakub Klikač. Po veľkom úspechu na svetovej konferencii sa stretli s Ľubicou Hargašovou, ktorá si ich pozvala pred mikrofón Rádia Slovensko RTVS v pravidelnej nedeľnej rubrike Naši a svetoví.

Stiahnuť audio súbor

František Balogh sa s Jakubom Klikačom stretol na strednej škole v Nitre. Možno sa nudili, možno to bola vzájomná inšpirácia, ale hneď, ako sa trochu oťukali, začali voľný čas využívať na vymýšľanie projektov. A ich najnovšie dielo – ekologický ostrov – v Abú Dhabí zasvietil medzi 500 vedeckými prácami na konferencii až tak, že zaujal samotného šejka. Dnes už majú 20 rokov a sú prváci na dvoch rozdielnych vysokých školách. František zostal v odbore, študuje pozemné stavby a architektúru, a Jakub si to nasmeroval na diplomaciu.

Stiahnuť audio súbor

Ak projekt ekologického ostrova v Abú Dhabí dostane v Spojených arabských emirátoch šancu, bude to pre dvoch skromných chlapcov Františka Balogha a Jakuba Klikača, obrovský úspech a štart do sveta, po ktorom František tak veľmi túži.

Stretnutie s nimi sprostredkovala poslucháčom v nedeľu 23. februára v relácii Naši a svetoví na okruhu RTVS Rádio Slovensko redaktorka Ľubica Hargašová.

 

Na fotografii:

František Balogh (vľavo) a Jakub Klikač so Sultanom bin Tahnúnom al Nahjanom, ktorý riadi výstavbu v Abú Dhabí.