Slováci v Maďarsku: Alžbeta Hollerová Račková opäť na poste predsedníčky CSSM

V pondelok 28. októbra 2019 prevzali mandáty v priestoroch Národnej verejnoprávnej univerzity v Budapešti poslanci celoštátnych národnostných samospráv. V ten istý deň sa uskutočnilo aj ustanovujúce zasadnutie Valného zhromaždenia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (VZ CSSM), na ktorom novozvolení poslanci zvolili za predsedníčku Alžbetu Hollerovú Račkovú.

Za staronovú predsedníčku, ktorá začína svoje druhé päťročné volebné obdobie, hlasovalo 26 z prítomných 27 poslancov 31-členného Valného zhromaždenia, z nich sa jedna poslankyňa hlasovania zdržala. Poslanci, ktorí získali mandát vo voľbách do miestnych a národnostných samospráv z nedele 13. októbra, zvolili aj členov finančného výboru CSSM, na čelo ktorého sa dostala Judita Orliczká, a ďalej hlasovali aj o modifikácii organizačného a prevádzkového poriadku samosprávy.

O tom, ktorí členovia sa ujmú funkcie podpredsedov CSSM a radcov, ako aj  o predsedoch ďalších výborov, sa rozhodne 26. novembra, kedy sa uskutoční prvé riadne zasadnutie VZ CSSM.

 

tasr/kan

Foto: Andrea Kiššová – Ľudové noviny