Slováci v Mlynkoch chystajú IX. Pilíšsku kavalkádu a šiškový festival

Fašiangy sú tu, a tak si do sýtosti užívajme ich čaro! Týmto motívom sa chvályhodne riadia aj Slováci pod Pilíšom. Nuž a o tom, že sa dokážu nielen dobre zabaviť, ale aj prezentovať kulinársky kumšt vo fazóne tamojšej folkloristiky, spájajúcej to najlepšie z farieb, vôní, melódií, ale najmä chutí a skvelej pohody Slovákov a Maďarov v Mlynkoch, sa možno najlepšie presvedčiť na vlastné oči v sobotu 6. februára 2016, keď Slovenská samospráva v Mlynkoch pozýva na v poradí už deviatu Pilíšsku kavalkádu a šiškový festival.

Veľkolepé celodenné podujatie (podrobný program uverejňujeme na plagáte) je z roka na rok obľúbenejšie, presiahlo rámec regiónu a našlo si stále miesto v kalendári celoštátnych podujatí Slovákov v Maďarsku podobného druhu. Cieľom hostiteľov akcie, o ktorú prejavujú záujem stovky návštevníkov, vrátane tých zo Slovenska, je oživovanie fašiangových tradícií regiónu, ako aj to, aby sa u nich každý dobre cítil, bez ohľadu na vek, pohlavie či národnostnú príslušnosť. V tomto roku sa tak v sprievodnom kultúrnom programe predstaví napríklad aj Detský a mládežnícky folklórny súbor Matičiarik z Nových Zámkov.

Bohatý program sa začína o 11.00 h v miestom rímskokatolíckom kostole slávnostnou svätou omšou. Po pouličnom fašiangovom sprievode (od 11.30 h), v ktorom budú zastúpené pilíšske národnostné obce, sa naplno rozbehne celodňové podujatie v budove Strediska pilíšskych Slovákov a na jeho nádvorí. Súčasťou IX. Pilíšskej kavalkády a šiškového festivalu bude aj obľúbená súťaž v pečení šišiek, tradičné podujatie Slovákov v Mlynkoch, ktoré je sviatkom aj pre stovky ďalších Slovákov z obcí v kraji pod Pilíšom, vyvrcholí od 20.30 h Fašiangovou zábavou.

Foto: www.oslovma.hu

 

PROGRAM VO FOTOGALÉRII!