Slováci vo svete na RSI: Husársky kúsok maršala Andreja Hadika

Maršal Andrej Hadik, ktorý sa narodil v roku 1710 v Dunajskom Klatove a zomrel v roku 1790 vo Viedni, zastával v období vlády Márie Terézie a Jozefa II. významné vojensko-politické funkcie, vrátane funkcie hlavného veliteľa cisárskych vojsk a prezidenta Dvorskej vojnovej rady. Dnes by sme, aj podľa  Ingrid Slaninkovej, redaktorky Radia Slovakia International RTVS, mohli jeho poslanie pomenovať aj ako funkciu ministra vojny.

Pritom svoju vojenskú kariéru začal Andrej Hadik ako 22-ročný kornet – teda zástavník,  v husárskom pluku. Okrem toho sa s ním spája aj výraz „husársky kúsok“, keď sa mu podarilo počas sedemročnej vojny obsadiť Berlín. A v čom tkvie ten husársky kúsok?

Za dva týždne obsadil mesto len s vojenskou jednotkou o počte 3 500 mužov. Rozprášil tak armádu kráľa Fridricha II. na celej čiare. Historici sa doteraz sporia o to, či išlo o geniálny manéver, alebo o prejav šialenej odvahy a šťastia. Jeho jednotka pri tejto nebezpečnej akcii stratila iba 10 mužov. Berlín sa vtedy vykúpil za 300 000 toliarov, z ktorých dal Hadík 25 000 svojim vojakom a zvyšok poslal panovníčke. Mária Terézia mu za odmenu udelila nielen vojenský kríž, ale aj panstvo vo Futogu. Vo Futogu –v obci na severe Srbska, kde žijú Slováci, sú aj dnes na maršala Andreja Hadíka patrične hrdí. O tom už viac v reportáži Ingrid Slaninkovej v cykle RSI RTVS Slováci vo svete.

Stiahnuť audio súbor