Slováci vo svete v RSI: Vynovená škola v Békešskej Čabe

 „Úspech  sprevádza tých, ktorí majú chuť sa do niečoho pustiť  a nie tých, ktorí o všetkom dlho rozmýšľajú” – tento citát Herodotosa stál na pozvánke, ktorá  v tom najlepšom lákala na otvorenie nového zrekonštruovaného Slovenského gymnázia, základnej školy, materskej školy a kolégia v Békešskej Čabe.  Škola vznikla v roku 1948, od roku 1961 sa v nej žiaci vzdelávajú dvojjazyčne, v maďarskom i slovenskom jazyku.

V súčasnosti navštevuje túto inštitúciu vyše 300 žiakov. Na podujatí sa zúčastnili  významné osobnosti verejného a krajanského života nielen z Maďarska, ale aj zo Slovenska. Bol medzi nimi aj Jána Bencsik, spolupracovník Radia Slovakia International, ktorý oslovil najskôr riaditeľku školy Editu Pečeňovú a následne aj Jána Fuzika, slovenského poslanca v parlamente a predsedu Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku. 

Stiahnuť audio súbor

 

Na titulnej fotografii: Edita Pečeňová.

Foto: Ľudo Pomichal

 

Milí  krajania, staňte sa  spolutvorcami  cyklu Slováci vo svete, ktorý pripravuje  Radio  Slovakia  International. Napíšte nám. Informácie  o vašich  podujatiach, aktivitách, projektoch, ale aj osobnostiach, ktoré žijú vo vašom okolí,  posielajte na  ingrid.slaninkova@rozhlas.sk .