Slovákom z FS OSTROHA tlieskali v írskom meste Clane

Pestrofarebnosť krojov, najmä však hudba, spev a tance v rozmanitosti slovenských regiónov prezentujúcich sa skrze chytľavosť esencie folkloristiky, vždy a všade zaujmú. Nie je tomu inak ani za hranicami našej vlasti, konkrétne v tomto prípade v Írskej republike, kde žije početná slovenská komunita. Členovia slovenského folklórneho súboru Ostroha z Dublinu sa už po tretí rok zúčastnili sprievodu pri príležitosti osláv dňa Sv. Patrika v Írsku. Sprievody sa v tento deň konajú celoplošne po celom Írsku, ale aj vo svete.

Pre viac ako 20-tisícovú komunitu Slovákov žijúcich v Írsku je to zakaždým jedinečná príležitosť ako prostredníctvom tradičnej ľudovej kultúry, tanca, spevu a nádherných krojov propagovať Slovensko v tejto krajine. Sprievod v meste Clane, na ktorý boli členovia FS Ostroha pozvaní, sa už konal jedenásty raz. Nielen priamo v sprievode, ale aj pozdĺž neho na trase, ktorou prechádzal, vládla jedinečná atmosféra. Veď po oboch stranách sprievodu na chodníkoch tlieskalo vystupujúcim a užívalo si dobrú náladu viac ako 4 500 nadšených divákov.

Slováci z FS Ostroha boli súčasťou jedného zo 45 alegorických vozov. Aj to svedčí o tom, že Slováci sú už etablovanou a uznávanou komunitou na zelenom ostrove.

Foto: JURAJ PACIGA