Slovenská nová vlna v Prahe: óda na fotografiu

„Slovenská nová vlna“  je generácia známych siedmich slovenských fotografov, ktorí v 80.  rokoch študovali v Prahe na Filmovej  akadémii múzických umení.  Ide o Tona Stana, Ruda Prekopa, Mira Švolíka, Vasila Stanka a Kamila Vargu, ktorí v metropole Českej republiky zostali žiť.  Patrí k ním  aj  Peter Župnik, ktorý žije v Paríži a predčasne zosnulý Jano Pavlík.          

Je zaujímavé, že označenie generačnej skupiny fotografov ako „Slovenská nová vlna“ nevzniklo v čase,  keď  spomínaní fotografi študovali, ale  až v roku 1989 ich tak nazvali teoretici, keď písali o ich úplne novom prístupe v takých tradičných žánroch ako je napríklad fotografický akt či zátišie.

A práve fotografie spomínaných autorov si môžete pozrieť do 16. marca 2014 v novootvorenom Dome fotografie v Prahe. Výstava pod názvom „Slovenská nová vlna“ je mimoriadne úspešná. Doteraz  ju  videlo viac ako  päťtisíc  návštevníkov, čo  je aj  na Prahu mimoriadna návštevnosť. Na vystavených fotografiách umelci zobrazujú  šesť tém: tmu, noc, tvár, bolesť, telo a priestor.  

O výstave povedali spolupracovníčke RTVS – RSI Tatiane Čabákovej viac v cykle Slováci vo svete kurátori výstavy Lucia Fišerová   a Tomáš  Pospěch.

Stiahnuť audio súbor