Slovenské deti zo zahraničia v medzinárodnom letnom tábore Akadémie vzdelávania v Martine

Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) ako gestor a Akadémia vzdelávania v Martine (AVMT) ako organizátor pripravili v roku 2017 medzinárodný letný tábor pre deti krajanov, ktorý pozostáva z troch desaťdňových turnusov. Ide o medzinárodný tábor, v ktorom sa zúčastňujú deti Slovákov žijúcich v zahraničí, ale aj deti žijúce na Slovensku.

Miesto: Hotel SMREČINA sa nachádza v malebnom údolí pohoria Malá Fatra medzi obcami Párnica a Zázrivá. Okolie poskytuje možnosť vychutnať si horskú turistiku a oceniť krásy malebnej Oravskej prírody. Hotel poskytuje dostatok oddychu v tichom prostredí a športového vyžitia. V lete je k dispozícii lanový park, lukostreľba, futbalové ihrisko, volejbalové a tenisové kurty, turistika, jazda na 4-kolkách. Deti  majú k dispozícii hneď vedľa hotela detské ihrisko s preliezkami, trampolínu a malý lanový park. V interiéri sa nachádzajú dve veľké spoločenské miestnosti, stolný tenis, šípky, fitness.

Termíny konania:

1. turnus:        9. – 18. 7. 2017
2. turnus:        30. 7. – 8. 8. 2017
3. turnus:        20. – 29. 8. 2017

V tábore sú krajanské deti z Rakúska, Poľska, Chorvátska, Veľkej Británie, USA, Kanady, Írska, Rumunska, Francúzska, Talianska, Srbska, Ukrajiny, Luxemburska a Cypru.

Program: „Animačný program bude zameraný na zdokonaľovanie slovenčiny hravou a zábavnou formou. V predchádzajúcom roku sa nám osvedčilo zapojenie detí do vytvorených scénok. Tento rok sa zameriame na osobnosti späté najmä s regiónom Oravy.
Cieľom pobytu je  aktívne využívanie slovenského jazyka, čím sa v ňom deti budú zlepšovať, ale tiež  spoznávanie Slovenska prostredníctvom hier, súťaží a výletov. Po skúsenostiach z minulých rokov vieme, že deti by ocenili viac výletov na miesta, ktoré poznajú z obrázkov, preto sme podľa toho navrhli program tak, aby spoznali zaujímavé pamiatky, osobnosti a miesta regiónu. Priblížime deťom významné osobnosti dejín a kultúry, ale aj súčasnosti.“ priblížila program riaditeľka AVMT Eva Hlaváčová.

Súčasťou pobytu sú aj výlety do okolia, ako napr.

  • – prehliadka Oravského hradu, vyhliadková plavba + návšteva Slanického ostrova,
  • – návšteva aquaparku, otvoreného kúpaliska kúpele Lúčky, resp. Aquarelax v Dolnom Kubíne,  návšteva múzea  P. O. Hviezdoslava – najstaršieho literárneho múzea na Slovensku,
  • – Terchová, Jánošíkove múzeum, turistika Dolné Jánošíkove diery, Stará Bystrica – ukážka prvého slovenského Orloja s odborným výkladom, návšteva skanzenu Vychylovka, jazda vláčikom úvraťovej železničky.

Fotodokumentácia z výletu a z prvej hodiny slovenčiny: