Slovenské divadlo Vertigo z Budapešti pozýva na dva bratislavské večery

Pred dvoma rokmi oslávilo Slovenské divadlo Vertigo okrúhlych 15 rokov od svojho vzniku.  Na jeho počiatku, ako uvádza portál Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku, pri ktorej Vertigo pôsobí, bolo niekoľko oduševnených ľudí, snaha o oživenie slovenských divadelných tradícií v Maďarsku, nové výzvy, splnenie kultúrnej misie, posilnenie záujmu o slovenčinu a myšlienka šľachetného poslania.

To boli kľúčové motívy, ktoré v roku 1997 sprevádzali vznik Slovenského divadelného súboru Vertigo. Zo súboru sa v roku 2004 stalo Slovenské divadlo Vertigo pri CSSM, avšak predsavzatia, predstavy, túžby, ciele zostali tie isté. Divadelníci sa zapojili do krvného obehu slovenského kultúrneho života v Maďarsku a spolu, jeden vedľa druhého, amatéri i profesionálni umelci, kráčajú cielene a s uznaním za svojimi divákmi, zožínajú úspechy a aplauz. A nielen v Budapešti a slovenských centrách v Maďarsku. Čas od času zavítajú aj na Slovensko. Aktuálna bratislavská jar má to šťastie, že divadelníkov z Vertiga môžu vidieť diváci v akcii dokonca dvakrát.

Pozvánku na umelecký zážitok 12. a 27. apríla v Bratislave predostrela Daniela Onodiová, riaditeľka Slovenského divadla Vertigo pri CSSM: „Všetkým členom nášho divadla je potešením, že v Bratislave budeme v apríli hosťovať až dvakrát. V sobotu 12. apríla uvedieme na Malej scéne STU o 19.00 h divadelnú hru Dušana Širokého Keď dozrel čas. Nuž a o dva týždne na to – v nedeľu 27. apríla uvedieme o 19.00 h v Divadle Ticho a spol. hru Kataríny Mišíkovej Hitzingerovej Zabudla som. Budeme úprimne radi, keď na našich oboch predstaveniach privítame čo najviac divákov,“ poznamenala Daniela Onódiová.

Pre hercov Slovenského divadla Vertigo pri CSSM je zakaždým, keď hosťuje na Slovensku, okrem koncentrácie na umelecký výkon zážitkom už samotný fakt, že svoj kumšt môžu predviesť divákom v materskej vlasti Slovákov z Maďarska. O to vrúcnejšie bude nepochybne aj ich prijatie publikom.

 

Vo fotogalérii uverejňujeme okrem záberu zo scény hry Keď dozrel čas aj plagát pri príležitosti premiéry hry, ktorá sa konala 18. decembra 2013 v Slovenskom inštitúte v Budapešti.

Na dobových fotografiách je Jozef Gregor Tajovský s manželkou Hanou Gregorovou, ktorej životný príbeh sa stal motívom hry Keď dozrel čas.

Na poslednom zábere je upútavka na hru Kataríny Mišíkovej Hitzingerovej Zabudla som.