Slovenské korene č. 1- 2

Prvé tohtoročné dvojčíslo národnostného periodika Slovenské korene vydávaného v Prahe, ktorého printová podoba vychádza práve v týchto dňoch, prináša na svojej titulnej strane portrét mediálnej podnikateľky Márie Rehákovej. V obsiahlom rozhovore s touto „najmocnejšou“ ženou na Slovensku v mediálnej oblasti sa dozviete zaujímavosti nielen o organizovaní a vyhlasovaní ankiet Slovenka roka, alebo Otec roka, ale tiež o obsahu „ženského“ webu, z jej vydavateľstva STAR production.

Predseda Matice Slovenskej Marián Tkáč komentuje na svojej pravidelnej stránke Matičné „Desatoro“ pre súčasné Slovensko adresované národu a politikom a týkajúceho sa zvýšenia vzdelanosti a kultúrnosti národa a rovnomernejšieho rozdeľovania hodnôt.
Sociológ a spisovateľ Martin Bútora, bývalý poradca nedávno zosnulého prezidenta Václava Havla spomína na svoje stretnutia s ním a o jeho vzťahu k Slovensku, ktorý označil za veľmi citlivý „lakmusový papierik“.

Reportáž o plavbe jachtára Marca Nanniniho okolo sveta, ktorý je po mame Slovák a po otcovi Talian, vysvetľuje zmysel tohto dobrodružstva, obsahujúceho okrem iného aj posolstvo smerované mladej generácii s výzvou k vzájomnej spolupráci a solidarite.

Od tohto čísla začína pod názvom SLOVÁCI DOMA A VO SVETE vychádzať nová príloha s pilotným príspevkom o Slovenke M. Musilovej, ktorá ako mladá vesmírna výskumníčka pracovala v NASA a teraz skúma život na Mesiaci… Zmyslom tejto prílohy je oboznamovať čitateľov so zaujímavými ženami, úspešnými študentmi a uznávanými mužmi, ktorí sa mimoriadne uplatnili v slovenskom zahraničí po celom svete.

Juraj Rácz, šéfredaktor

www.slovkor.cz

Stiahnite si časopis vo formáte PDF:
http://www.slovkor.cz/Korene1-2_2012.pdf