Slovenské umenie na Veľkonočných trhoch v Hennezel Clairey

V predposledný marcový víkend 23.-24.3. 2013 v Múzeu Hennezel-Clairey, v srdci známej lesnej oblasti Vogéz medzi Vittel a Bains les Bains, sa po šiesty raz uskutočnil tradičný „Trh veľkonočných remesiel” (Marché de Pâques). Oficiálne slávnostné otvorenie Múzeu skla, železa a dreva (Musée du verre, du fer et du bois -de Hennezel-Clairey, Vosges) je v tejto sezóne naplánované na deň Veľkej noci a preto hlavní organizátori na čele s pánom Jean-Francois Michel, prezidentom spoločnosti na ochranu pamiatok Lotrinského združenie Saone (Lorraine Association Saone) a dobrovoľníci múzea si tu dali stretnutie pre všetkých milovníkov umenia a kvalitnej remeselnej výroby.

Vystavovatelia z krajov Lotrinska a Franche-Comté tu predvádzali a vystavovali svoje výtvory vzťahujúce sa k téme Veľkej noci – vyrezávané drevené figúrky, maľby na skle alebo porceláne, košíky, výšivky, kvetinové kompozície, atď. Vari najobľúbenejším kútikom boli veľkonočné cukrovinky: čokoládové sladkosti, vajíčka, zajačiky, kuriatka a sliepočky. Každý autor daroval jedno dielo do tomboly, ktorá sa ťahala každú hodinu a číslo dostal každý návštevník.

Ani tento rok tu nechýbali slovenské rodáčky: akademická maliarka, známa reštaurátorka Viera D´Agostini Pridalová, členka spolku AOTS – Spolku rodákov a priateľov Čechov a Slovákov v Paríži, so svojimi dekoračnými kraslicami a sviečkami zdobenými voskovou metódou, maľbami a originálnymi knihami monopinakoskriptami.. Pani Vierka zároveň predvádzala voskovú techniku a robila z nej krátke kurzy pre návštevníkov každého veku, ktorí prejavili záujem o priučenie sa tejto voskovej metóde. Ing. arch. Lucia Kubicová Torchio, zo Zduženia priateľov Slovenska MY@VY z talianskeho v Turína, tu zasa vystavovala šperky z benátskeho ručne fúkaného skla, tzv. Murine – náušnice, náhrdelníky, náramky, prívesky, ako novinku drobné sklenené zvieratká z muránskeho skla a pastelové kresby.

Tento rok pribudli aj ďalšie dve Slovenky žijúce v zahraničí. Iveta Krovinová Galbavá, z Medzinárodného klubu Slovenka z Prahy, priniesla vlastnoručné prstene z českého krištáľu. Jela Demelas Kubovčaková z Francúzska vystavovala svoje batikované veľkonočné kraslice a slovenské cukrárske špeciality – perníčky zdobené cukrovou kresbou.

V priebehu rokov sa Veľkonočné trhy stali medzinárodnými, zúčastňuje sa ich okolo 30 vystavovateľov z Francúzska, Talianska, Slovenska, ČR, z Ruska tu možno nájsť rôzne písanky a svetoznáme vajíčka prestížneho výrobcu a firmy Fabergé.  Podobne ako po minulé roky, aj v tomto roku Veľkonočné trhy  prilákali stovky návštevníkov zo širokého okolia, ako aj vzdialenejších miest.

Foto: Honorè D‘Agostini

 Na snímkach vo fotogalérii prezentujeme veľkonočné výrobky Jely Demelas a zbierku kraslíc Viery D´Agostini.