Slovenskí žiaci z Gemelčičky si užívajú tábor v Nízkych Tatrách

Od pondelka 22. júna 2015 sa traja žiaci Slovenskej základnej školy v Gemelčičke zúčastňujú letného divadelného tábora pre žiakov slovenských škôl v hoteli Bystrá v Bystrej pri Brezne. O ich pobyte v prekrásnom prostredí Nízkych Tatier – juh nás informovala Erika Fajnorová, učiteľka spomínanej školy v Gemelčičke, nachádzajúcej sa v rumunskom regióne Bihor, obývaného aj Slovákmi.

Ako v maili Erika Fajnorová ďalej píše, počas týždňa žiaci nacvičia divadelné predstavenie, s ktorým sa v sobotu predstavia divákom v Bystrej a o rok na scéne v Sarvaši počas pravidelnej divadelnej prehliadky detských divadelných súborov DETI DEŤOM. Detský divadelný tábor pravidelne organizuje Daniela Onodiová, riaditeľka Divadla Vertigo , ktoré vzniklo pri Celoštátnej slovenskej samospráve v Maďarsku.

Deti zo slovenských škôl v Maďarsku a opäť aj deti z Gemelčičky sa naučia nielen nové divadelné predstavenie pod vedením skúsených lektorov zo Slovenska, ale v programe majú aj návštevu plavárne či celodenný výlet na Chopok – jeden z najvyšších štítov nízkych Tatier, na ktorý premáva sedačková lanovka. Pokochajú sa teda aj výhľadom z vrcholu Chopku, ktorý sa týči 2024 m nad morom. V nedeľu 28. júna sa deti zrekreované vrátia z tatranského vzduchu opäť k svojim rodičom.

 

Deň slovenského jazyka v Gemelčičke

Hneď v nasledujúci deň – v pondelok 29. júna 2015 – Asociácia slovenských pedagógov v Rumunsku usporiada v Gelenčičke svoje prvé podujatie pre žiakov a pedagógov slovenských škôl v Rumunsku pod názvom Deň slovenského jazyka so slovenskými spisovateľmi a vydavateľmi.

Podujatie sa začína ráno o 10.00 h svätou omšou v miestnom kostole a pokračuje v kultúrnom dome divadelným predstavením žiakov školy, predstavením tvorby hosťujúcich slovensky píšucich autorov z Rumunska a hostí zo Slovenska. Beseda so spisovateľmi bude končiť pohostením pre pozvaných hostí a žiakov v Slovenskej základnej škole v Gemelčičke.

Podujatie ​ Asociácie slovenských pedagógov v Rumunsku finančne podporil Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí.


POZVÁNKA