Stredisko pilíšskych Slovákov v Mlynkoch otvoria premiéri SR a Maďarska

Predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico spoločne s premiérom Maďarska Viktorom Orbánom v utorok 2. októbra popoludní slávnostne odovzdajú  do užívania Stredisko pilíšskych Slovákov v maďarskej obci Mlynky (Pilisszentkereszt). Na otvorení strediska sa zúčastní aj Igor Furdík, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

Slávnostné otvorenie nového Slovenského domu premiéri SR a Maďarska využijú aj na dvojstranné oficiálne rokovanie a na podpísanie spoločnej deklarácie. Počas podujatia v „najslovenskejšej lokalite Maďarska“ vystúpia s príhovorom obaja premiéri, ako aj predseda Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku Ján Fuzik a predsedníčka Slovenskej samosprávy v Mlynkoch Marta Demjénová.

Nový spoločensko-kultúrny objekt Slovákov v Maďarsku dvojjazyčne posvätí podľa informácií nezávislého slovenského portálu v Madarsku www.oslovma.hu miestny katolícky farár Zoltán Szalai. Pred tlačovou konferenciou oboch premiérov v rámci krátkeho kultúrneho programu vystúpia ľudový spevácky zbor Pilíš, žiaci miestnej základnej školy a členovia zboru Spievajúca mládež slovenská.